Refugjati ukrainas dëshiron të përfaqësojë Suedinë në Eurovizion

Foto: Printscreen - Instagram

Shtatëmbëdhjetë vjeç Maria Sur nga Ukraina është ndër konkurrentët për përfaqësimin e Suedisë në "Eurovision" vitin e ardhshëm 2023, në Liverpool, njoftoi televizioni. "SVT".

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga MARIA SUR (@mariasurofficial)

“Kam ardhur në Suedi tetë muaj më parë me nënën time për shkak të luftës në vendin tim. Kënga ime do t'ju tregojë historinë time. Kënga titullohet “Mos u dorëzo”, ka thënë Maria për mediat suedeze.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga MARIA SUR (@mariasurofficial)

Pak para pushtimit rus në shkurt, ajo mori pjesë në konkursin “Voice of Ukraine” dhe theksoi se është mirënjohëse që ka marrë pjesë në “Melodifestivalen” suedeze. Është shpallur pjesa e parë e garuesve, ndërsa pjesa e dytë e listës duhet të shpallet deri në fund të javës.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga MARIA SUR (@mariasurofficial)


Me gjashtë fitues, Suedia është një nga vendet më të suksesshme në Eurovision Song Contest. Maria Sur do të këndojë në raundin e dytë paraprak në Linköping më 11 shkurt.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga MARIA SUR (@mariasurofficial)


Orkestra ukrainase Kalush fitoi Konkursin e Këngës në Eurovizion në Torino, Itali. Qyteti anglez i Liverpoolit do të jetë mikpritës i ngjarjes në vitin 2023, pasi kushtet e sigurisë në Ukrainë nuk janë të kënaqshme.

Video e ditës