Gratë ukrainase nga vija e parë

Ndërsa pushtimi rus i Ukrainës hyn në vitin e tij të dytë, qëndrueshmëria e jashtëzakonshme e popullit ukrainas vazhdon të mahnisë botën. Një nga aspektet më të spikatura të luftës së Ukrainës kundër agresionit rus është rëndësia e grave. Nga ushtarët e vijës së parë e deri te ambasadorët jozyrtarë, gratë ukrainase po luajnë një rol kyç në luftën për të mposhtur Vladimir Putinin.

Parlamentarja ukrainase Maria Ionova beson se kontributet e grave ukrainase ia vlen të ndahen me një audiencë ndërkombëtare. "Është një pasuri e madhe për vendin tonë, historitë e suksesit të grave që kanë bërë kaq shumë për të përmbushur nevojat shumë urgjente," thotë ajo. Yonova thekson përpjekjet e grave ukrainase për të mbushur boshllëqet thelbësore humanitare gjatë fazave të hershme të luftës, në një kohë kur shumë nga organizatat kryesore ndërkombëtare të ndihmës ishin në vështirësi.

Pavarësisht se janë të nënpërfaqësuara si në qeverinë kombëtare ashtu edhe në atë vendore, gratë ukrainase janë shfaqur si përfaqësuese të shquara të vendit të tyre në skenën ndërkombëtare. Kjo është pjesërisht rezultat i ligjit ushtarak, i cili pengon shumicën e ukrainasve të moshës ushtarake të largohen nga vendi. Gratë ukrainase nuk përballen me kufizime të tilla dhe janë përballur me sfidën e përfaqësimit të Ukrainës në mbarë botën si ambasadore jozyrtare.

Aktivistja e njohur civile dhe ish-deputetja ukrainase Hana Hopko është pjesë e kësaj klase të re të ambasadorëve ushtarakë. Në javët pas pushtimit, ajo hapi Qendrën Ndërkombëtare të Fitores së Ukrainës në Varshavë. Gjatë vitit të kaluar, ajo u është drejtuar politikëbërësve dhe zyrtarëve të zgjedhur në 14 vende dhe ka bërë disa udhëtime në Uashington.

Si shumë gra ukrainase aktive në skenën ndërkombëtare, Hopko duron periudha të gjata të ndarjes nga familja e saj dhe flet për detyrimin emocional për të shërbyer. “Të gjitha gratë, nënat, motrat, gratë dhe vajzat po luftojnë për fitoren, lirinë dhe pavarësinë tonë. E bëjmë sepse jemi plot dashuri, por sakrificat që vijnë me këtë mund të jenë tepër të dhimbshme”.

Zonja e Parë e Ukrainës Olena Zelenska në shumë mënyra mishëron rolin e zgjeruar ndërkombëtar të luajtur nga gratë në vend. Para luftës, Zelenska ishte rrallë në qendër të vëmendjes dhe në përgjithësi shmangte paraqitjet publike. Megjithatë, me bashkëshortin e saj të përkushtuar për të qëndruar në Kiev ushtarak, ajo ka dalë në skenën globale me besim të shtuar dhe ka dëshmuar një ambasadore shumë efektive, jo më pak kur qortoi udhëheqësit e biznesit dhe politikanët gjatë një paraqitje të fundit në Forumin Ekonomik Botëror në fillim të 2023. vit.

Vizitat ndërkombëtare të Zelenskës i kanë dhënë audiencës globale një perspektivë më personale mbi tmerret e pushtimit rus. Gjatë një fjalimi veror të vitit 2022 para anëtarëve të Kongresit të SHBA, ajo prezantoi imazhe që tregonin pasojat e sulmeve ajrore ruse. Duke folur me deputetët britanikë në Westminster, ajo zbuloi detaje shqetësuese të dhunës seksuale ruse kundër civilëve në rajonet e pushtuara të Ukrainës. Edhe pse gjithmonë ka qenë në dijeni të statusit të saj si Zonja e Parë e Ukrainës, ajo flet edhe si bashkëshorte edhe si nënë.

Një figurë tjetër e shquar është avokatja ukrainase për të drejtat e njeriut Oleksandra Matvichuk, e cila drejton Qendrën e Kievit për Liritë Civile, e cila në vitin 2022 u bë organizata e parë ukrainase që fitoi Çmimin Nobel për Paqen. Matvichuk përdori profilin e lartë që vjen me të qenit laureat i Nobelit për t'i bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar që të armatosë Ukrainën dhe ta sjellë Rusinë para drejtësisë. “Ne nuk mund të zgjedhim vendin ku kemi lindur apo periudhën ku jetojmë, por gjithmonë mund të zgjedhim nëse do të jemi një person aktiv dhe t'u përgjigjemi sfidave apo të jemi pasiv dhe indiferentë”, thotë ajo.

Ndikimi i grave ukrainase në përpjekjet luftarake të vendit nuk është askund më i dukshëm sesa në vijën e parë të konfliktit. Më shumë se 50.000 gra shërbejnë aktualisht në ushtrinë ukrainase, shumë prej të cilave janë të përfshira në operacione luftarake.

Deputetja ukrainase Marina Bardina, e cila bashkë-kryeson grupin parlamentar për mundësi të barabarta, i cili i kushtohet mbështetjes së barazisë gjinore në jetën e përditshme në Ukrainë, thotë se një nga prioritetet e tyre aktuale është të sigurojnë që gratë ukrainase që shërbejnë në ushtri të kenë gjithçka që u nevojitet. duke përfshirë uniformat e përshtatura siç duhet. Ajo vëren se ndërsa një numër rekord i grave ukrainase janë vullnetare për detyrën ushtarake, ato gjithashtu përballen shpesh me përgjegjësi në rritje në frontin e shtëpisë.

“Gratë ukrainase mbajnë një barrë veçanërisht të rëndë në këtë luftë”, komentoi deputetja Maria Ionova. “Gratë që shërbejnë si ushtarë vdesin në front. Kur bashkëshortët, baballarët, vëllezërit dhe djemtë e tyre vriten, ata lihen të kujdesen për familjen, e cila shpesh përfshin fëmijë dhe të afërm të moshuar. Kur spitalet dhe shkollat ​​shkatërrohen ose detyrohen të mbyllen si rezultat i dëmeve të luftës, ata humbasin punën e tyre dhe gjithashtu perspektivat e tyre për të ardhmen”.

Pa fund të luftës së nisur nga Vladimir Putin në shkurt 2022, duket se gratë ukrainase do të përballen me stres dhe dhimbje shtesë në muajt e ardhshëm. Hopko përpiqet të mbetet optimist për sfidat përpara. “Ne nuk e kemi luksin të qajmë apo të jemi të dobët”, thotë ajo. “Ne duhet të jemi të fortë sepse e ardhmja e fëmijëve dhe nipërve tanë është në rrezik; e ardhmja e kombit tonë”.

Burimi: Trn.mk

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës