Ukrainasit humbën edhe dy fshatra të tjerë në rajonet Donetsk dhe Kharkiv

Harta e Kharkiv / Foto: Dmitry Kaminsky / Alamy / Alamy / Profimedia

Ushtria ruse mori kontrollin e dy vendeve të tjera - mbi Netaylov në Republikën e vetëshpallur Popullore të Donetskut dhe Ivanovka në rajonin e Kharkiv, njoftoi sot Ministria e Mbrojtjes e Rusisë.

Sa i përket aksioneve sulmuese ruse në zonën e Kharkiv, siç tha më parë presidenti rus Vladimir Putin, ushtria po vepron në atë drejtim "për të mbrojtur zonat kufitare dhe qytetarët e saj nga sulmet e vazhdueshme nga pala ukrainase", raportoi sot Rasha Today. .

“Ukrainasit po qëllojnë pikërisht në qendër të qytetit, në zonat e banuara të Belgorodit dhe unë thashë se nëse kjo vazhdon, ne do të detyrohemi të krijojmë një zonë sigurie. Kjo është pikërisht ajo që ne po bëjmë”, tha Putin.

Sistemet ruse të mbrojtjes ajrore rrëzuan gjashtë bomba të drejtuara Hummer të prodhimit francez, 14 granata HIMARS dhe Olkha dhe 44 dronë ukrainas, tha ministria në një deklaratë për situatën e vijës së frontit në 24 orët e mëparshme.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës