Ukrainasit pretendojnë se kanë shkatërruar tetë tanke ruse

Tanke ruse
Tanke Ruse / Fotografi Ilustrative, EPA-EFE

Ushtria ukrainase njoftoi sot të dhënat për humbjet e fundit ruse në fushën e betejës përmes një postimi në Facebook.

Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës tha se tetë tanke shtesë ruse u shkatërruan brenda një dite, që nga përditësimi i fundit operacional, duke e çuar numrin total të tankeve ruse të shkatërruar që nga fillimi i pushtimit më 24 shkurt 2022 në 3.197.

Sipas Shtabit të Përgjithshëm, forcat ruse humbën gjithashtu 22 automjete të blinduara dhe shtatë sisteme artilerie. Ata gjithashtu deklarojnë se forcat ruse humbën 650 ushtarë gjatë asaj periudhe, duke e çuar numrin e rusëve të vrarë në Ukrainë në 126.160, pretendon Ukraina.

Numri i raportuar i vdekjeve të forcave ruse dhe ukrainase ndryshon midis Kievit dhe Moskës, dhe shifrat janë provuar të vështira për t'u konstatuar në mënyrë të pavarur. Ministria ruse e Mbrojtjes nuk jep rregullisht shifra të përditësuara të viktimave. Sipas mediave shtetërore ruse, deri në fund të marsit 2022, 1.351 ushtarë rusë ishin vrarë në muajin e parë të luftimeve në Ukrainë.

Vetëm disa ditë para se të shpallej ky numër i vdekjeve, NATO e vlerësoi atë midis 7.000 dhe 15.000. Numri i përditësuar i të vdekurve i paraqitur nga Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu më 21 shtator 2022 ishte 5.937 ushtarë rusë. Në të njëjtën ditë, Shtabi i Përgjithshëm ukrainas i Forcave të Armatosura vlerësoi numrin e viktimave ruse në rreth 55.000.

Në fillim të dhjetorit, një raport i përbashkët nga shërbimi rus i BBC-së dhe gazeta e pavarur ruse Mediazon konfirmoi vdekjen e 10.000 ushtarëve rusë në Ukrainë.

“Ne mbështetemi vetëm në raportet e konfirmuara të vdekjes, kështu që të dhënat e mbledhura nuk pasqyrojnë numrin e vërtetë të viktimave”, shkruan BBC në publikimin e shifrave. “Ne supozojmë se lista jonë përmban të paktën 40-60% më pak emra të të vdekurve sesa janë varrosur në Rusi. Deri më 27 janar, Mediazone konfirmoi 12.538 viktima ruse.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës