Ukrainasit pretendojnë se kanë rrëzuar dhjetë dronë rusë gjatë natës

Ukrainë / Foto EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Sistemet e mbrojtjes ajrore të Ukrainës shkatërruan të dhjetë dronët e lëshuar nga Rusia gjatë natës, njoftoi sot Forcat Ajrore të Ukrainës.

Ushtria ukrainase raportoi në Telegram se Rusia lëshoi ​​gjithashtu raketa të drejtuara kundërajrore S-300 në Ukrainë, por nuk specifikoi nëse raketat arritën objektivat e tyre.

Mbi zonën industriale në Odessa, mbetjet e dronit të rrëzuar rus dëmtuan një transformator të një objekti të rëndësishëm infrastrukturor, duke shkaktuar një qark të shkurtër dhe një zjarr që u shua dhe askush nuk u lëndua në këtë incident.

Ministria ruse e Mbrojtjes tha se Forcat e Mbrojtjes Ajrore ruse shkatërruan një dron ukrainas mbi rajonin e Belgorodit gjatë natës.

-Një përpjekje e regjimit në Kiev për të kryer një sulm terrorist duke përdorur dronë në objektet ruse u pengua sonte. Droni ukrainas u shkatërrua mbi rajonin Belgorod nga njësitë e mbrojtjes ajrore në detyrë, tha ministria.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës