Ukrainasit pretendojnë se kanë rrëzuar 26 nga 38 dronë rusë

Foto: EPA-EFE / HANNIBAL HANSCHKE

Rusia sulmoi Ukrainën mbrëmë me 38 drone Shahed, njoftoi sot Forcat Ajrore të Ukrainës, duke deklaruar se janë rrëzuar 26 dronë.

“38 drone Shahed janë regjistruar se janë dërguar”, raportoi Air Force Daily në Telegram.

Deklarata shtoi se 26 dronë të prodhuar nga Irani u shkatërruan.

Rajoni i Odesës është ndër zonat që u vunë në shënjestër nga forcat ruse mbrëmë dhe në shënjestër të veçantë ishte porti i Izmailit. Sulmi zgjati dy orë, shkroi guvernatori rajonal Oleg Kiper në Telegram, duke shtuar se shumica e dronëve u rrëzuan.

Fatkeqësisht, infrastruktura portuale është prekur në rrethin Izmail”, tha ai, duke shtuar se dy drejtues kamioni janë plagosur. Sipas tij, është dëmtuar postblloku, magazinat dhe 30 kamionë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës