Ukrainasit pretendojnë se mbrëmë kanë rrëzuar mbi 40 dronë rusë

Dronët ukrainas / Foto EPA-EFE/OLEG PETRASYUK

Gjatë natës, Rusia lëshoi ​​gjithsej 48 dronë drejt Ukrainës dhe shumica e tyre u rrëzuan, njoftoi sot Forcat Ajrore të Ukrainës.

Deklarata shtoi se sistemet e mbrojtjes ajrore ukrainase shkatërruan 41 dronë përpara se të arrinin objektivin e tyre.

Ushtria ukrainase njoftoi se të gjithë dronët Shahid të shkatërruar të prodhuar nga Irani ishin kamikazë. Nuk u saktësua se çfarë ndodhi me dronët që nuk u rrëzuan, as nëse ka pasur dëme apo viktima në këto sulme.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës