Ukrainasit pretendojnë se rusët nisën një sulm të ri pranë Khersonit, në të cilin të paktën një person humbi jetën

Foto Arkivi i Kupës së Botës

Të paktën një person vdiq dhe gjashtë persona, përfshirë dy fëmijë, u plagosën nga bombardimet ruse të mbrëmshme të zonës Kherson në Ukrainën jugore.

Guvernatori i rajonit Kherson, Oleksandr Prokudin, njoftoi në Telegram se në 24 orët e fundit, forcat ruse kanë kryer 71 sulme duke synuar zonat e banuara, dyqanet dhe infrastrukturën mjekësore.

Prokudin deklaroi se objektivi i 20 sulmeve ajrore dhe tokësore ishte qendra administrative e rajonit - qyteti i Kherson.

Agjencia ukrainase e lajmeve Ukrinform raportoi se dy fëmijët e plagosur janë motra të moshës 13 dhe 12 vjeç, si dhe nëna e tyre.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës