Ukrainasit pretendojnë se kontrollojnë 60 për qind të qytetit të Vovchansk

Marinka, Donetsk, Ukrainë / Foto EPA/ALEX ROM

Autoritetet ukrainase njoftuan sot se ata ende kontrollojnë rreth 60 për qind të qytetit kufitar të Vovchansk në rajonin verilindor të Kharkiv, i cili ka qenë nën ofensivën e rëndë ruse javët e fundit.

“Armiku ende po përpiqet të shtyjë forcat e armatosura të Ukrainës jashtë qytetit. Forcat ukrainase kontrollojnë rreth 60 për qind të territorit të qytetit, por kjo nuk do të thotë se sulmet janë ndalur”, tha guvernatori i rajonit të Kharkiv, Roman Semenukha.

Më 10 maj, Rusia nisi një ofensivë në zonën e Kharkiv dhe Ministria ruse e Mbrojtjes njoftoi se ushtria ruse kishte kapur disa vendbanime në zonë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës