Ukrainasit pretendojnë tre të vdekur në sulmet e reja ruse në jug të vendit

Ushtarët ukrainas EPA-EFE/c

Të paktën tre persona u vranë mbrëmë dhe 20 u plagosën në sulmet ruse në rajonin Dnepropetrovsk të Ukrainës jugore, thanë autoritetet lokale.

“Një ndërtesë pesëkatëshe po digjet në Dnipro. Mund të ketë njerëz nën rrënoja”, shkroi guvernatori rajonal Sergiy Lisak në kanalin e tij Telegram.

Në Rusi, guvernatori i rajonit të Belgorodit, Vyacheslav Gladkov, tha se 25 raketa u rrëzuan pranë kufirit me Ukrainën.

Nuk ka raportime për të lënduar, ka shkruar Gladkov në Telegram, duke shtuar se disa ndërtesa janë dëmtuar.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës