Ukrainasit pretendojnë se kanë ndaluar përparimin rus në Bakhmut

Bakhmut/ Foto: Dimitar DILKOFF / AFP / Profimedia

Beteja për qytetin Bakhmut, të cilin Rusia po përpiqet ta pushtojë prej muajsh, është “stabilizuar” dhe përparimi rus është ndalur, pohon shefi i shtabit të përgjithshëm të ushtrisë ukrainase. Valery Zaluzhny. Ai ia atribuoi meritën për këtë "përpjekjeve të jashtëzakonshme të bëra nga forcat ukrainase", raporton "BBC".

Sipas të dhënave të fundit nga shërbimet perëndimore, vlerësohet se nga 20.000 deri në 30.000 ushtarë rusë janë vrarë ose plagosur në Bakhmut që nga fillimi i luftimeve për pushtimin e tij verën e kaluar.

Numri i lartë i viktimave ruse mund të jetë arsyeja kryesore që Ukraina nuk është tërhequr nga qyteti, thonë analistët.

Gjeneral-lejtnant Zaluzhny shkroi në Facebook se megjithëse situata në frontin në Ukrainë "është më e vështira në drejtim të Bakhmut ... për shkak të përpjekjeve të mëdha të forcave të mbrojtjes, ne po arrijmë ta stabilizojmë situatën".

Komentet e tij janë sinjali i fundit pozitiv nga autoritetet ukrainase në betejën e gjatë për Bakhmut.

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar tha sot se sulmi rus mbi Bakhmut ka "ngecur në masë të madhe", duke përmendur "harrjen ekstreme" të forcave ruse si arsye, dhe shtoi se Rusia ka të ngjarë të kishte zhvendosur fokusin e saj operacional në jug dhe në veri të qytetit. i Bakhmutit..

Lëvizje të tilla mund të sugjerojnë një rikthim të përgjithshëm në mbrojtjen nga ana e Rusisë, pas dështimit për të arritur rezultate të rëndësishme në përpjekjet e saj për të nisur një ofensivë të përgjithshme që nga janari.

Në fillim të kësaj jave, Oleksandr Sirsky, komandanti i forcave tokësore të Ukrainës, tha se trupat ruse ishin "rraskapitur" pranë Bakhmutit. Presidenti ukrainas vizitoi gjithashtu vijën e frontit pranë Bakhmut këtë javë Volodimir Zelenski. Instituti Amerikan për Studimin e Luftës raportoi të enjten se ndërsa Ukraina është më e madhe se forcat mercenare Wagner, forcat ukrainase "vazhdojnë të shterojnë mercenarët, gjë që do t'i lejojë forcat ukrainase të vazhdojnë operacionet e ardhshme sulmuese të papërcaktuara".

Para pushtimit rus, rreth 70.000 njerëz jetonin në Bakhmut, por sot vetëm disa mijëra banorë kanë mbetur në qytetin e shkatërruar.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës