Ukrainasit sulmuan objektet energjetike pranë qytetit rus të Smolensk me dronë

Foto: Telegram, Ukraina sulmoi Krimenë

Sipas raportimeve të autoriteteve dhe mediave ruse, Ukraina përdori drone mbrëmë për të sulmuar objektet energjetike në rajonin e Smolensk, 400 kilometra në perëndim të Moskës, raportoi DPA.

“Rajoni ynë ishte edhe një herë shënjestër e një sulmi nga dronët ukrainas, tha sot herët në mëngjes guvernatori i Smolensk, Vasiliy Anokhin, raportuar nga mediat ruse.

Kryebashkiaku Anokhin sqaroi se është përdorur mbrojtja ajrore ruse, duke shtuar se sulmi ndaj objekteve energjetike shkaktoi zjarre.

Ky informacion fillimisht nuk mund të verifikohej nga një burim i pavarur.

DPA raporton se një sulm me dron është regjistruar edhe në qytetin perëndimor rus të Lipetsk. Droni u rrëzua në zonën industriale dhe nuk pati viktima në incident, raportojnë mediat ruse, duke cituar guvernatorin e rajonit.

Rusia, e cila ka zhvilluar luftë kundër fqinjit të saj Ukrainën për më shumë se dy vjet, është gjithnjë e më shumë nën sulmin nga dronët ukrainas, veçanërisht në zonat kufitare. Megjithatë, dëmet dhe numri i viktimave janë në mënyrë disproporcionale më të ulëta në krahasim me masakrën në Ukrainë, sqaron agjencia gjermane.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës