Ukrainasit u zemëruan: Hungaria publikoi një hartë të Ukrainës pa Krime

Ministria e Punëve të Jashtme të Ukrainës qortoi qeverinë hungareze për një video të publikuar më 30 maj që tregon Ukrainën pa Krimenë, tha ajo. "Kiev i pavarur". Videoja bën thirrje për t'i dhënë fund luftës në Ukrainë, ndërsa tregon një shpërthim mbi një hartë të Ukrainës që mungon Krimea.

Nga rruga, Hungaria nuk e njohu aneksimin rus të Krimesë në 2014.

“Identifikimi i gadishullit të Krimesë si një territor që nuk është pjesë e Ukrainës është në kundërshtim me qëndrimin e Budapestit për të mbështetur sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës brenda kufijve të saj të njohur ndërkombëtarisht”, tha Ministria e Punëve të Jashtme të Ukrainës.

Ministria i kërkoi Budapestit të ndalojë konfirmimin e pozicioneve ruse dhe t'u përmbahet detyrimeve ndërkombëtare të Hungarisë si anëtare e OKB-së, NATO-s dhe BE-së.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës