Ukrainasit arrestuan dhjetëra burra që po përpiqeshin të largoheshin nga vendi

Foto: Profimedia

Autoritetet kufitare ukrainase njoftuan sot se kanë arrestuar dhjetëra burra që po përpiqeshin të largoheshin nga vendi pas rekrutimit agresiv ushtarak.

Kievi muajin e kaluar prezantoi legjislacionin e ri që synon rimbushjen e radhëve të ushtrisë pas më shumë se dy vitesh luftë me Rusinë.

Ukrainasve nga mosha 18 deri në 60 vjeç u është ndaluar të largohen nga vendi që nga pushtimi rus.

Shërbimet kufitare në rajonin jugor të Odesës, i cili kufizohet me Moldavinë dhe Rumaninë, thanë se zbuluan 41 shtetas ukrainas nga 12 rajone që përpiqeshin të arratiseshin me një kamion gruri.

Ndaj dhunuesve janë bërë procesverbale administrative dhe dy të pandehurit që kanë organizuar kontrabandën përballen me përgjegjësi penale”, thuhet në njoftim.

Në shkurt, rojet kufitare thanë se ndaluan 38 ukrainas që të përpiqeshin të kalonin ilegalisht në Hungarinë fqinje dhe se "kontrabandistët" fituan midis 4.500 dhe 8.500 dollarë nga secili person.

Patrulla Kufitare nuk tha nëse burrat po përpiqeshin posaçërisht të shmangnin mobilizimin.

Mediat sociale janë përshkuar javët e fundit me pamjet amatore që tregojnë se ukrainasit tërhiqen zvarrë nga rruga nga zyrtarët e rekrutimit. Zemërimi për zgjerimin e rekrutimit është nxitur nga raportet se disa ukrainas kanë paguar ryshfet për të shmangur rekrutim.

Që nga fillimi i luftës në shkurt 2022, autoritetet kufitare thanë se kishin zbuluar trupat e 35 personave që vdiqën duke u përpjekur të kalonin lumin Tisza në kufijtë e Ukrainës me Hungarinë dhe Rumaninë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës