Ukrainasit goditën një rafineri ruse me gjashtë dronë

Dronët ukrainas / Foto EPA-EFE/OLEG PETRASYUK

Rafineria ruse e naftës në Slavyansk, Territori i Krasnodarit, u dëmtua nga një sulm me dron në fund të javës së kaluar, tha sot përfaqësuesi i sigurisë i kompanisë, Eduard Trudnev.

Sipas autoriteteve lokale, gjashtë dronë goditën zonën e rafinerisë së naftës Slavyansk në orët e para të mëngjesit të së dielës.

Pas sulmit, rafineria pushoi së punuari. “Dëmi është bërë. Do të përcaktohen shtrirja dhe madhësia e tij”, tha Trudnev.

Rafineria në Slavyansk është një objekt privat me një kapacitet prej rreth 100.000 fuçi në ditë. Ajo prodhon karburant për nevojat e brendshme dhe për eksport.

Rusia ka parë një rritje të numrit të sulmeve ukrainase që kur forcat e saj hapën një fushë të re beteje në rajonin verilindor të Ukrainës, Kharkiv, në fillim të këtij muaji.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës