Ukrainasit notojnë nëpër lumenj të rrezikshëm për të shmangur rekrutimin

Kufiri midis Polonisë dhe Ukrainës / Foto EPA-EFE/Darek Delmanowicz

Gati 20.000 burra janë larguar nga Ukraina që nga fillimi i luftës për të shmangur rekrutimin, ka zbuluar një hetim i madh. BBC. Disa notojnë nëpër lumenj të rrezikshëm për t'u larguar nga vendi. Të tjerët thjesht dalin nën mbulesën e errësirës.

21.113 burra të tjerë u përpoqën të largoheshin, por u kapën nga autoritetet ukrainase, konfirmoi Kievi. Pas pushtimit rus, shumica e meshkujve të moshës 18 deri në 60 vjeç u ndaluan të takoheshin. Por shifrat e siguruara nga BBC tregojnë se dhjetëra burra arrijnë të arratisen çdo ditë.

Mediat britanike arritën të bisedojnë me disa burra që u arratisën për t'u bashkuar me familjen jashtë vendit, për të studiuar ose thjesht për të fituar jetesën.

“Çfarë duhet të bëj në Ukrainë?” thotë Evgeny i ri. “Jo të gjithë duan të jenë ushtar, nuk kanë nevojë të mbyllin të gjithë vendin për këtë. "Nuk mund t'i rrumbullakosh të gjitha siç bënë në Bashkimin Sovjetik."

BBC zbuloi - duke kërkuar të dhëna për kalimet e paligjshme të kufirit nga Rumania fqinje, Moldavia, Polonia, Hungaria dhe Sllovakia - se 19.740 burra kaluan ilegalisht në ato vende midis shkurtit 2022 dhe 31 gusht 2023.

Refugjatët / Foto EPA

Edhe pse nuk dihet me siguri se si kanë shpëtuar këta persona, dihet se çfarë metodash janë përdorur nga 21.113 të mbeturit që u kapën në tentativë. Shumica – 14.313 – u përpoqën të ecnin ose të notonin përtej kufirit, me 6.800 të mbeturit që u mbështetën në dokumentet zyrtare të marra me mashtrim duke përmendur përjashtime false si sëmundjet fiktive, thanë autoritetet ukrainase.

Mes të përjashtuarve nga shërbimi ushtarak ka burra me probleme shëndetësore dhe baballarë të tre ose më shumë fëmijëve.

Në gusht, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky thirri "vendimet e korruptuara" të marra nga komisionet ushtarako-mjekësore të vendit, të cilat ai tha se kishin rezultuar në një rritje dhjetëfish të përjashtimeve nga shkurti 2022. Ai bëri të ditur se do të largohen të gjithë zyrtarët rajonalë të ngarkuar me rekrutimin ushtarak, ndërsa mbi 30 persona janë kallëzuar penalisht.

Më shumë se 40.000 burra që u larguan ose u përpoqën të iknin, mund të përfaqësojnë një pjesë të konsiderueshme të njerëzve që Ukraina ka nevojë për të mbushur ushtrinë e saj. Në gusht, zyrtarët amerikanë vlerësuan se numri i të vdekurve në ushtrinë ukrainase ishte deri në 70.000. Kievi nuk dëshiron të japë një shifër, ashtu siç nuk dëshiron të publikojë të dhëna zyrtare për madhësinë e ushtrisë së tij.

Megjithatë, ministri i ri i Mbrojtjes Rustem Umerov deklaroi në shtator në një forum evropian se ka më shumë se 800.000 ushtarë në forcat e armatosura të Ukrainës. Disa nga arratisjet ishin dramatike.

Një video e arratisjes tregon një burrë duke notuar përtej lumit Dniestër drejt Moldavisë ndërsa rojet kufitare moldave e ndjekin atë. Një tjetër tregon ato raste me pasoja fatale – trupat e dalë në breg të burrave që u mbytën duke u përpjekur të kalonin lumin Tisza midis Ukrainës dhe Rumanisë.

Një i ri ukrainas i cili arriti të marrë një lirim të vlefshëm thotë se nuk mundi t'i detyronte rojet kufitare ta merrnin seriozisht në atë kohë. Ai thotë se ishte i emocionuar që do të pranohej për të studiuar në një universitet të huaj dhe që do t'i jepej një leje studentore për t'u larguar nga Ukraina, por shpejt e kuptoi se kjo nuk do të mjaftonte.

Në vend të kësaj, i riu ukrainas u largua nga vendi duke notuar përtej lumit Tisza për në Rumani. Ai arriti në anën ukrainase të kufirit me ndihmën e një shoku, por refugjati tjetër, të cilin gazetarët e quajnë Danilo, thotë se kontaktoi përmes Telegramit dikë që organizoi kalimin e Tizës.

Aplikacioni i mesazheve Telegram është një platformë popullore për kontrabandistët për të reklamuar shërbimet e tyre, ka zbuluar BBC. Një gazetar i fshehtë që punonte në hetimin e BBC, i koduar Andrey, kaloi një muaj duke korresponduar me kontrabandistët, duke u paraqitur si një ukrainas që donte të largohej nga vendi.

Telegram / Foto: EPA-EFE / IAN LANGSDON

Ai zbuloi të paktën gjashtë grupe Telegram – me anëtarësi që varionin nga 100 në disa mijëra njerëz. Ai thotë se ata ofruan një sërë shërbimesh, nga shtimi i fëmijëve të rremë në familjen e tij, te opsioni më i shtrenjtë – një certifikatë e përjashtimit mjekësor, e njohur si një "kartë e bardhë" që do ta lejonte atë të largohej dhe të kthehej në Ukrainë sa herë të donte.

Atij iu tha se do të duheshin deri në një javë për ta bërë dhe i kushtoi rreth 4.300 dollarë. Çmimi përfshin një ryshfet për zyrtarin që ka lëshuar biletën.

Të gjithë ata për të cilët foli BBC janë larguar me sukses nga vendi, por ata që kapen nga autoritetet ukrainase rrezikojnë gjoba prej 92 deri në 230 dollarë dhe deri në tetë vjet burg. Është e paqartë nëse ata që ikin dhe vendosin të kthehen në Ukrainë në të ardhmen mund të përballen me dënim prapaveprues.

Duke qenë se fundi i luftës me Rusinë nuk është në dukje, nuk është e qartë se kur do të bëhet e rëndësishme kjo çështje. Ndërkohë, teksa konflikti kthehet në një luftë rrënimi, Ukraina ka nevojë për të gjitha trupat që mund të marrë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës