Ukrainas "Kalush Orchestra" vendosi një ultimatum për të "pastruar skenën" nga rusët, Exit refuzoi

“Kalush Orchestra”/ Nina Kravitz/Foto: Twitter/Instagram

Fituesit e përzgjedhjes së këngëve të këtij viti në Eurovizion, ukrainas Orkestra Kalush, i cili duhet të performojë në mbyllje të festivalit "Si Star" më 28 gusht në Buljarica, kërkoi nga organizatorët e eventit që të anulojnë performancën e Ruse Nina Kravitz, i cili gjithashtu është planifikuar të performojë atë natë në të njëjtën skenë, shkruan "Lajme".

“Kalush Orchestra” në profilin e saj zyrtar në Instagram u bëri thirrje fansave të mbështesin “pastrimin e skenës”, ndërsa nga “Si Festival” presin anulimin e shfaqjeve të interpretuesve nga Rusia, duke aluduar qartë për një nga yjet më të mëdhenj të elektronikës. muzikë, Nina Kravitz, raportoi Sea Dance.

Foto: Instagram

“Përshëndetje të gjithëve. Ne duhej të performonim në një festival, por ata vendosën një këngëtar rus dhe është një fatkeqësi. Ne i kemi shkruar tashmë organizatorit për ta hequr atë. Nëse nuk funksionon, atëherë sigurisht që nuk do të performojmë as atje. Dhe ne duam t'ju kërkojmë të gjithë së bashku të shkruani se ajo largohet nga atje dhe se atje performon vetëm një ekip normal. Të gjithë po shkruajmë këtu”, tha Kalush Orkestra në videon e postuar në profilin zyrtar në Instagram dhe i drejtoi fansat në profilin e Instagramit të festivalit Sea Dance.

“Dalja nga ekipit”, i cili qëndron pas organizimit të “Sea Dance”, që do të zhvillohet nga data 26 deri më 28 gusht në plazhin e Buljaricës, i është përgjigjur “Kalush Orchestra”, duke theksuar se “dënojnë luftën në Ukrainë, por se ata kurrë nuk do të anulojnë interpretuesit për shkak të kombit, racës apo fesë së tyre." Duke kujtuar se misioni i festivalit, si të gjitha eventet “Exit”, është promovimi i paqes, bashkimit, dashurisë, multikulturalizmit dhe bashkëpunimit.

- Ne simpatizojmë fort të gjitha viktimat e luftës në Ukrainë, por anulimi i performancës së çdo interpretuesi vetëm në bazë të kombësisë, racës ose fesë, është në kundërshtim me vlerat për të cilat qëndron "Sea Dance". Ne dënojmë fuqishëm pushtimin rus të Ukrainës, si dhe përdorimin e forcës së armatosur dhe ngjarjet ushtarake në mbarë botën. Synimi ynë për të pritur "Kalush Orkestrën" ukrainase në festivalin "Sea Dance" u shpreh edhe para fitores së tyre në Eurovizion, pasi donim të mbështesnim artistët ukrainas në një moment të vështirë për atë vend. Këtë e dëshmon fakti se festivali i "Dalje" – “Si Star” në Umag ishte i pari në botë ku performuan pas fitores së Eurovizionit.

Organizatorët theksuan edhe një herë se diskriminimi ndaj çdo personi dhe artisti për shkak të kombësisë, fesë apo racës është plotësisht i papranueshëm dhe se anulimi i performancës së interpretuesit, vetëm për shkak se ai vjen nga një vend i caktuar, nuk është një mënyrë për të arritur paqen, por e saktë. e kundërta - rruga drejt ndarjeve të mëtejshme, përshkallëzimi i urrejtjes dhe thellimi i konfliktit.


- Nina Kravitz është një nga yjet më të mëdha të muzikës elektronike dhe bashkëpunëtore e kahershme e festivaleve tona dhe e dimë që qëndrimi i saj nuk është në anën e luftës dhe të vuajtjeve, por në anën e paqes. Shfaqjet e "Kalush Orchestra" dhe Nina Kravitz në festivalin "Sea Dance" janë një shans për të dërguar së bashku një mesazh të fortë paqeje. Ky është mesazhi i vetëm që duam t'i dërgojmë gjithë botës, sepse muzika ka fuqinë të bashkojë dhe të "mobilizojë" shumë më tepër njerëz se çdo forcë e armatosur - theksuan organizatorët.

Orkestra Kalush shet trofeun e Eurovizionit për 900 dollarë: Do të blejmë drone për ushtrinë ukrainase

Ukraina nuk do të presë Eurovizionin: Konkursi muzikor në vitin 2023 do të mbahet në këtë vend

Orkestra Kalush njofton: Do të shkojmë në turne për të mbledhur para për Ukrainën dhe do të shesim trofeun

Video e ditës