VIDEO | Ukrainasit sulmuan Luhanskun

Foto e Lugansk: Pamja e ekranit

Të paktën dy shpërthime ranë sot në Luhansk, qytet nën pushtimin rus, shkruan Ukrainska Pravda.

Imazhe të shumta janë postuar në rrjetet sociale që tregojnë tymin që ngrihet mbi skenën e sulmit.

Rusët informuan se shpërthimet ndodhën pranë një stacioni autobusi. Informacionet e para bëjnë me dije se bëhej fjalë për një sulm me raketa.

- Sipas informacioneve paraprake, ushtarët ukrainas qëlluan dy raketa të tipit "Storm Shadow" në Luhansk - tha një zyrtar i paidentifikuar i Republikës së vetëshpallur Popullore të Luhansk për agjencinë shtetërore ruse të lajmeve Tass.

Një gazetar i Tas raportoi nga vendi i ngjarjes se disa ndërtesa banimi u dëmtuan nga sulmi dhe se anëtarët e ndihmës emergjente erdhën në vendngjarje.

Rusët thonë se ky është sulmi i parë në qytet që nga maji i vitit të kaluar.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës