Ukrainasit fitojnë akses në tregun e punës në Austri

Refugjatët Ukrainë/Foto: EPA-EFE/ROBERT GHEMENT

Ukrainasit që kërkuan azil në Austri pas agresionit ushtarak rus së shpejti do të kenë akses të pakufizuar në tregun austriak të punës, njoftoi sot në një komunikatë shërbimi për shtyp i Parlamentit austriak, pasi Komisioni i Çështjeve Sociale i Këshillit Kombëtar miratoi një ndryshim në ligj. për punësimin e të huajve.

Aktualisht, rreth 8.000 ukrainas punojnë në Austri, dhe 14.000 janë të regjistruar në Shërbimin Austriak të Punësimit (ASZ) si punëkërkues.

Refugjatët ukrainas tani kanë akses më të lehtë në tregun austriak të punës dhe po marrin në mënyrë aktive vendet e lira të punës ACZ, me kusht që të kenë një kartë identiteti të vlefshme për personat e zhvendosur. Në të ardhmen, mbajtësit e kartës së identitetit për personat e zhvendosur do të mund të fillojnë çdo punë në Austri pa pasur nevojë të marrin leje, njoftoi BTA. Gjithashtu është planifikuar të zvogëlohet kontrolli paraprak i kërkuar aktualisht i pagave dhe kushteve të punës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës