Ukrainë: Për të ndërtuar apartamente “elitare”, rusët rrënuan një lagje të tërë në Mariupol

Foto: ru.espreso.tv

Punëtorët rusë të ndërtimit kanë filluar të çmontojnë plotësisht lagjen Azovia të pushtuar nga Rusia në qytetin e Mariupol, duke përfshirë shtëpi të padëmtuara, për të ndërtuar apartamente "elitare", tha një këshilltar i kryetarit të bashkisë së Mariupolit. Petar Andrishçenko, botuar ru.espreso.tv.

"Në pranverë, ndërtuesit e Moskës pranë qeverisë federale ruse do të fillojnë të ndërtojnë 'apartamente elitare të klasës ekonomike' si pjesë e programit të pasurive të paluajtshme në Mariupol," tha Andryshenko. Ai nuk ka specifikuar se nga e ka marrë këtë informacion.

Rrethimi dy-mujor i Mariupolit nga Rusia ka lënë në gërmadha shumicën e 450.000 banorëve të qytetit në rajonin e Donetskut.

Në muajt e fundit, Rusia ka filluar të përdorë buldozerë për të shkatërruar ndërtesat e banimit të shkatërruara, gjë që është kritikuar nga organizata të shumta të të drejtave të njeriut, të cilat e shohin këtë veprim si një përpjekje për të mbuluar krimet e luftës. Besohet se disa prej tyre ende përmbajnë eshtrat e njerëzve të vrarë.

Në dhjetor, Rusia çmontoi një pjesë të Teatrit të Dramës që shërbente si strehë për banorët e qytetit kur Rusia e bombardoi atë më 16 mars, duke vrarë deri në 600 njerëz të fshehur atje. Andryshenko tha se prishjet e reja ruse do të lënë shumë banorë pa shtëpi.

Fondacioni Kundër Korrupsionit, i drejtuar nga lideri i opozitës ruse i burgosur Alexei Navalny, raportoi në dhjetor 2022 se zëvendësministri i Mbrojtjes i Rusisë Timur Ivanov mund të përfitojë nga ndërtimi në Mariupol. Ministria punësoi të njëjtat kompani për të ndërtuar shtëpi në Mariupolin e shkatërruar të kontrolluar nga Rusia dhe pagoi faturat e Ivanovit për materialet e ndërtimit për vilën e tij private.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës