Ukrainë: Rrezik i lartë nga minat tokësore pasi banorët ikin nga Kherson për shkak të përmbytjeve

Foto: Twitter

Thyerja e një dige të madhe në Ukrainën jugore do të ketë një efekt katastrofik në vendndodhjen e minave tokësore, ka paralajmëruar Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq (KNKK).

Siç raportoi BBC, Eric Tollefsen, kreu i Njësisë së Kontaminimit të Armëve të KNKK-së, paralajmëroi se minat e hedhura në përmbytje shkaktuan shqetësim të madh jo vetëm për banorët e Khersonit, por edhe për ata që vinin për të ndihmuar.

– E dinim se ku ishin rreziqet. Nuk e dimë tani, tha ai.

- Gjithçka që dimë është se ata janë diku në drejtim të rrymës, shtoi Tollefsen.

Natalya Humeniuk, një zëdhënëse e komandës ushtarake jugore të Ukrainës, tha se "shumë mina kundër personit (në zonat e kontrolluara nga Rusia) tani janë bërë mina lundruese".

- Janë shumë të rrezikshëm, tha ajo, duke shpjeguar se ndoshta do të shpërthejnë nëse përplasen ose godasin diçka.

- Palët në konflikt nuk kanë bërë të ditur numrin e minave që kanë vendosur. Ne thjesht e dimë se numri është i madh, paralajmëroi Tollefsen.

Mijëra njerëz janë evakuuar tashmë nga pjesë të rajonit Kherson, pasi uji vazhdon të depërtojë përmes lumit Dnieper, i cili ndan territoret e kontrolluara nga Rusia dhe Ukraina.

Moska dhe Kievi akuzojnë njëri-tjetrin për shembjen e digës Kakhovka që furnizonte me ujë Krimenë, e cila u aneksua nga Rusia në vitin 2014 dhe është në një zonë që forcat ukrainase duan të çlirojnë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës