Ukraina rrëzoi 14 raketa lundrimi ruse mëngjesin e sotëm

Forcat Ajrore të Ukrainës (VVS) njoftuan se kanë rrëzuar 14 nga gjithsej 19 raketa lundrimi të lëshuara nga Rusia mëngjesin e sotëm.

Sipas autoriteteve, një person ka vdekur në sulmin në pjesët lindore dhe qendrore të vendit.

“Sipas të dhënave paraprake, janë lëshuar 19 raketa J-101 dhe J-155, 14 prej të cilave janë shkatërruar”, tha zëdhënësi i Forcave Ajrore të Ukrainës.

Në sulm, një person u vra në rajonin e Dnepropetrovsk dhe katër u plagosën, njoftoi guvernatori rajonal përmes aplikacionit Telegram.

Forcat ukrainase vazhdojnë të avancojnë drejt Melitopolit dhe Bakhmutit, ndërsa pozicionet e tyre i mbajnë në drejtime të tjera, raporton Ukrinform, duke iu referuar zëdhënësit të Forcave të Armatosura të Shtabit të Përgjithshëm të Ukrainës, Andriy Kovalev.

Në të dy drejtimet, forcat armike kanë pësuar humbje në fuqi punëtore dhe pajisje ushtarake, theksoi zëdhënësi.

Tetë sulme në rajonin Zaporozhye dhe 24 sulme në katër drejtime në rajonin e Donetsk u zmbrapsën, shtoi ai. Në drejtim të Avdeevka, forcat ukrainase vazhdojnë të mbajnë prapa forcat e Moskës, të cilët vazhdojnë të përpiqen të rrethojnë vendbanimin. 30 sulme të armikut u shmangën.

14 sulme të tjera u zmbrapsën në rrethet Marinka dhe Novomihailovka.

Nga 24 shkurt 2022 deri më 8 dhjetor 2023, Forcat e Mbrojtjes së Ukrainës eliminuan rreth 337.220 sulmues rusë, përfshirë 990 në 24 orët e fundit, raporton Ukrinform.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës