Ukraina pretendon se mbi 43.000 ushtarë rusë janë vrarë që nga fillimi i luftës

Ushtarët ukrainas Ukrainë
Trupat ukrainase / EPA-EFE / STR

Shtabi i Përgjithshëm i Ushtrisë së Ukrainës njoftoi sot se 43.200 ushtarë rusë kanë vdekur që nga fillimi i luftës në Ukrainë.

Ushtria ukrainase njoftoi gjithashtu se forcat ruse pësuan humbjet më të mëdha dje në Donetsk, por nuk dha detaje për viktimat.

Forcat ukrainase shkatërruan 233 avionë rusë, 193 helikopterë, 1.849 tanke, 4.108 automjete të blinduara, 778 drone, 3.021 automjete dhe tanke dhe 15 luftanije/anije, sipas një deklarate nga Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës.

Vihet re gjithashtu se forcat ukrainase shkatërruan 975 sisteme artilerie, 261 sisteme raketash me shumë tyta dhe 136 sisteme kundërajrore.

Video e ditës