Ukraina pretendon se të drejtat e njeriut po shkelen gjithnjë e më shumë në Krime

Krime / Foto: Arthur Lookyanov / Alamy / Alamy / Profimedia

Përfaqësuesja e Ukrainës për Krimenë, Tamila Tasheva, vuri në dukje sot shkeljen gjithnjë e më të shpeshtë të të drejtave të njeriut në Krime, 10 vjet pasi Rusia aneksoi atë gadishull në Detin e Zi.

- Deri më 24 shkurt, forcat pushtuese arrestuan ilegalisht 208 persona, përfshirë 125 tatarë të Krimesë, tha përfaqësuesi i përhershëm i presidentit ukrainas të Republikës Autonome të Krimesë.

Ajo kritikoi si "kolonizimin" dhe "rusifikimin e plotë" të atij rajoni.

Presidenti rus Vladimir Putin vulosi aneksimin e Krimesë më 18 mars 2014, pasi më herët vendosi trupa pa shenja të dukshme ushtarake që mbërritën në Krime pas rrëzimit të presidentit pro-rus Viktor Janukoviç.

Tasheva paralajmëroi për përkeqësimin e të drejtave të njeriut, veçanërisht të tatarëve myslimanë të Krimesë, të cilët dikur kishin parlamentin e tyre.

Sipas saj, rreth 70.000 banorë të Krimesë u larguan nga gadishulli, ndërsa, sipas vlerësimeve të ndryshme, midis 500.000 dhe 800.000 rusë u vendosën në Krime.

Statistikat ruse nuk tregojnë një rritje kaq të madhe të popullsisë ruse. Sipas të dhënave zyrtare ruse, 100.000 njerëz më shumë jetojnë në Krime në krahasim me statistikat e Ukrainës para aneksimit.

Sipas Tashevës, paqja mund të arrihet vetëm nëse Ukraina e kthen Krimenë dhe zonat e tjera nën pushtimin rus. Ajo tha gjithashtu se nuk beson se Rusia do të kryejë kërcënimin bërthamor.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës