Ukrainë: Rusia po përgatit një simulim të një incidenti të rëndë në termocentralin bërthamor Zaporozhye

Centrali bërthamor i Zaporizhia
Centrali bërthamor Zaporozhye / Foto: EPA-EFE / SERGEI SUPINSKY epa Koleksioni Historik i dixhitalizuar në 2012 si pjesë e projektit EURO-Photo

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës tha se Rusia po përgatit një simulim të një incidenti të rëndë në termocentralin bërthamor të Zaporozhye, i cili është nën kontrollin e forcave pro-ruse, në mënyrë që të parandalojë një kundërofensivë të Kievit për të kthyer territoret e pushtuara nga Moska.

Termocentrali bërthamor i Zaporozhye, i vendosur në pjesën e okupuar nga Rusia të Ukrainës jugore, është termocentrali më i madh bërthamor në Evropë, dhe rrethina e tij e afërt bombardohet vazhdimisht, për të cilën të dyja palët fajësojnë njëra-tjetrën.

Drejtoria e Përgjithshme e Inteligjencës e Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës tregoi se forcat ruse së shpejti do të bombardojnë uzinën dhe më pas do të njoftonin se kishte një rrjedhje rrezatimi. Kjo do të shkaktonte një hetim ndërkombëtar gjatë të cilit të gjitha armiqësitë do të pushonin.

Në mesazhin e Drejtorisë, i cili është publikuar në rrjetin social Telegram, nuk është paraqitur asnjë provë. Ai shtoi se Rusia pengoi rotacionin e planifikuar të inspektorëve të Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA) të vendosur në termocentral.

IAEA, e cila shpesh publikon raporte mbi situatën rreth uzinës, nuk e përmendi këtë çështje.

Javën e kaluar, dëshmitarët thanë se forcat ruse po forconin pozicionet mbrojtëse brenda dhe rreth uzinës në pritje të një kundërofensivë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës