Ukraina vazhdon të jetë në krye të agjendës në ditën e dytë të samitit të G7 në Gjermani

Vendet e G7 përgatisin përgjigjen e duhur për Rusinë / Foto: EPA-EFE

Konflikti në Ukrainë do të vazhdojë të dominon axhendën sot në ditën e dytë të samiti treditor i liderëve të G7 në Gjermani, me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky duke iu bashkuar bisedimeve përmes lidhjes video.

Udhëheqësit e Britanisë, Kanadasë, Francës, Gjermanisë, Italisë, Japonisë dhe Shteteve të Bashkuara arritën dje në resortin Schloss Elmau në Bavari për të rritur së bashku presionin ndaj Rusisë për të tërhequr trupat e saj nga Ukraina dhe për të zbutur efektet negative të luftës.

Udhëheqësit e G7 e kanë përdorur tashmë samitin si një forum për të shpallur një ndalim të importeve të arit rus dhe një nismë të përbashkët infrastrukturore për të kundërshtuar ndikimin kinez në vendet me të ardhura mesatare. Bisedimet janë duke u zhvilluar edhe për një të mundshme duke kufizuar çmimin e naftës.

Presidentja e Komisionit të BE Ursula von der Layen dhe Presidenti i Këshillit Charles Michel morën gjithashtu pjesë në diskutimet e së dielës.

Gjermania kryeson G7 këtë vit dhe kancelari Olaf Scholz do të presë liderët e demokracive jo-G7, Argjentinë, Indi, Indonezinë, Senegal dhe Afrikën e Jugut, për të diskutuar krizën klimatike, shëndetin publik dhe sigurinë energjetike.

Sekretari i Përgjithshëm i KB Antonio Guterres, duhet t'i bashkohet grupit përmes lidhjes video për t'u marrë me krizën ushqimore që rrjedh nga lufta ruse në Ukrainë, e cila tani është në muajin e saj të pestë.

Konflikti parandalon grurin për të lënë portet e vendit dhe për të rritur çmimet e ushqimeve në mbarë botën, me ekspertët dhe grupet e ndihmës që paralajmërojnë për potencialin e urisë në pjesë të Afrikës dhe gjetkë, raportoi DPA.

Zona e sigurisë rreth vendit të ngjarjes - ku Gjermania gjithashtu mbajti G7-ën e saj të fundit në 2015 - "vulosi" zonën për këdo pa leje javën e kaluar.

Rreth 18.000 anëtarë të forcave të sigurisë janë përgjegjës për ruajtjen e rendit gjatë demonstratave të shumta të planifikuara.

Video e ditës