Ukraina planifikon të nxjerrë një pullë postare për të shënuar fitoren e Eurovizionit

Eurovizion
Grupi ukrainas Kalush Orkestra / Foto: EPA-EFE

Zyra postare në Ukrainë planifikon të nxjerrë një speciale së shpejti nje pull për të shënuar suksesin e arritur në konkursi i këngës në Eurovizion.

FOTO + VIDEO | Ukraina është fituesja e Eurovision 2022

Grupi ukrainas Orkestra Kalush fitoi konkursin në mënyrë bindëse falë pjesëmarrjes së paparë të shikuesve televizivë nga e gjithë Evropa, të cilët votuan për Ukrainën.

Përkatësisht, dizajni i pullës postare do të vendoset nga bordi artistik, ka shkruar në Facebook kreu i postës së Ukrainës. Igor Smeljanski, duke shtuar se shpreson që gjithçka të shkojë me ritme të përshpejtuara.

Suksesi i dy fituesve të fundit ukrainas të Eurovizionit, këngëtareve Ruslana dhe Jamala, u shënua edhe me emetimin e pullave përkujtimore. Kohët e fundit, Posta e Ukrainës lëshoi ​​një pullë kushtuar ushtarëve ukrainas në ishullin e gjarpërinjve të Detit të Zi, të cilët refuzuan t'i dorëzoheshin ekuipazhit të një luftanijeje ruse.

Smeljanski publikoi një skicë për pullën e re postare që duhet të lexojë "Help Mariupol - Help Azovstal" - fjalët e frontmanit të grupit, Oleg Psyuk pasi shpalli fituesin mbrëmjen e së shtunës në skenën e Torinos.

Këngëtarja tha gjithashtu se grupi synon të shesë trofeun e tij të Eurovizionit në ankand dhe të dhurojë të ardhurat e shitjes për Ukrainën dhe Forcat e Armatosura të Ukrainës. Autoritetet ukrainase kanë premtuar se vendi do të presë konkursin e vitit të ardhshëm, pavarësisht nga lufta.

Për momentin Ukraina nuk mund të realizojë një ngjarje të tillë për shkak të gjendjes së jashtëzakonshme. Është në fuqi shtetrrethimi i natës dhe konflikti i armatosur me Rusinë, për fat të keq, nuk ka fund…

Video e ditës