Ukraina akuzon Rusinë për granatimet e ndërtesave të banimit në Donetsk

Një person ka vdekur dhe disa të tjerë janë varrosur në rrënojat e ndërtesave të banimit në rajonin ukrainas të Donetskut, të cilat u qëlluan nga forcat ruse, njoftuan sot autoritetet lokale ukrainase.

“Ushtria ruse gjuajti gjashtë raketa S-300 në Donetsk gjatë natës”, tha ministri i Brendshëm ukrainas Ihor Klymenko.

Forcat Ajrore të Ukrainës njoftuan se dy raketa të tjera u hodhën në të njëjtin rajon pak më vonë.

“Raketat goditën qytetet Pokrovsk, Novokhrodivka dhe Mirnograd, të cilat ndodhen 25-40 kilometra larg vijës së frontit”, tha Klimenko.

Punonjësit e ambulancës nxorrën trupin e një 62-vjeçari nga rrënojat e një ndërtese shumëkatëshe në Novokhrodivka, nën të cilën ndoshta ka edhe katër persona të tjerë, përfshirë një fëmijë, thanë autoritetet.

Në Pokrovsk, një ndërtesë njëkatëshe, nëntë shtëpi dhe një stacion policie u shkatërruan. Kryetari i bashkisë së atij qyteti, Serhiy Dobriak, tha se ishte hera e katërt që Pokrovsk sulmohej në muajin e fundit.

Të tre objektivat e qytetit janë afër Avdijevkës, një qytet që ka pasur luftime të ashpra muajt e fundit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË