Ukraina porositi njëqind automjete të blinduara nga Polonia

Mjet i blinduar
Mjet i blinduar / Foto: EPA-EFE / SASCHA STEINBACH

Ukraina ka porositur 100 automjete të blinduara polake për shumë qëllime "Wolverine", të cilat janë prodhuar me licencë finlandeze dhe do të paguhen nga Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara, tha sot kryeministri polak. Mateusz Morawiecki.

Ne po marrim një urdhër nga kryeministri ukrainas Denis Shmygal për 100 automjete të blinduara Rosomak që do të prodhohen në Siemjanowice Slonskie, në jug të Polonisë, tha Morawiecki.

Pagesa do të bëhet nga fondet e BE-së që i janë dhënë Polonisë dhe nga fondet amerikane të marra nga Ukraina, tha kryeministri polak.

Kryeministri polak nuk specifikoi shumën totale të kontratës.

“Rosomak” është mjet i blinduar me shumë qëllime që prodhohet nën licencën e kompanisë finlandeze “Patria” (Patria AMV).

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës