Ukraina po përparon në luftën tjetër të saj – luftën kundër korrupsionit

Foto Sloboden pechat/ Profimedia

Ukraina ka luftuar me korrupsionin endemik që nga ditët e para të pavarësisë së saj në 1991, dhe zyrtarë qeveritarë dhe aktivistë të pavarur thonë se lufta është çelësi për të fituar luftën e saj ekzistenciale me Rusinë.

Ata patën njëfarë suksesi. Organizata kundër korrupsionit Transparency International e rendit Ukrainën në nivelin më të lartë që nga viti 2006: aktualisht në vendin e 104-të nga 180 vende në Indeksin e saj të Perceptimit të Korrupsionit.

"Shumica e institucioneve ukrainase kundër korrupsionit po tregojnë rezultate mjaft të mira," tha për BBC Andriy Borovik, drejtor ekzekutiv i Transparency International Ukraine.

Sipas tij, një rezultat i tillë ishte arrestimi i kreut të atëhershëm të Gjykatës së Lartë, Vsevolod Knyazev, me akuzën për ryshfet në maj 2023.

"Kjo mund të jetë një mbrojtje sepse nëse shihni dikë të arrestuar, do të mendoni dy herë përpara se të bëni diçka korruptive," tha ai.

Pati arrestime të tjera të profilit të lartë, duke përfshirë Ministrin e Bujqësisë, Mykola Solski dhe një oficer në shërbimin e inteligjencës SBU, Artem Shylo. Të tre kanë mohuar se kanë bërë shkelje dhe janë liruar me kusht. Hetimet janë në vazhdim.

Një pikë kthese kryesore erdhi në vitin 2015, kur një platformë dixhitale e quajtur Prozorro ndihmoi në reduktimin e korrupsionit në prokurimet shtetërore, duke i kursyer Ukrainës afro 6 miliardë dollarë fonde publike në vetëm katër vjet.

Detyra e Ukrainës tani është të fokusohet në çrrënjosjen e korrupsionit në shërbimet e saj tatimore dhe doganore, si dhe në përmirësimin e mbikëqyrjes financiare, thotë Borovik.

"Shumë para vijnë në Ukrainë nga Perëndimi dhe, natyrisht, ata pyesin nëse ka kontroll adekuat mbi këto para," shton ai.

Përveç tharjes së burimeve të pakta të Ukrainës, korrupsioni vitet e fundit ka penguar rrjedhën e ndihmës së huaj. Donald Trump përmendi shqetësimet e korrupsionit kur u sfidua për vonesën e ndihmës për Ukrainën kur ishte president i SHBA.

Korrupsioni ishte gjithashtu një pengesë e madhe për rekrutimin e më shumë burrave për luftën me Rusinë. Vitin e kaluar, presidenti Volodymyr Zelenskiy shkarkoi të gjithë zyrtarët rajonalë të ngarkuar me rekrutimin ushtarak për shqetësimet e ryshfetit. Mijëra ukrainas gjithashtu korruptuan rrugën e tyre për të dalë nga vendi për të shmangur dërgimin në luftë.

Zelensky / Foto Fletëpalosje EPA-EFE/SHËRBIMI I SHTYPIT PRESIDENTIAL UKRAINIS — KREDI E DETYRUAR: SHËRBIMI I SHTYPIT PRESIDENTIAL UK — Fletëpalosje VETËM PËR PËRDORIM EDITORIAL / JO SHITJE

Andriy Sinyuk, nënkryetari i Shërbimit të Specializuar të Prokurorisë kundër Korrupsionit, argumentoi se raportimet e shpeshta të zyrtarëve ukrainas që akuzohen për korrupsion janë një shenjë e mirëpritur.

"Kjo nuk do të thotë se po kryhen më shumë krime." Kjo do të thotë se ne jemi bërë më të mirë në kryerjen e punës sonë. "Nuk ka njerëz apo pozicione të mbetura në Ukrainë që agjencitë kundër korrupsionit nuk mund t'i prekin," tha ai për BBC. “Kjo është ndoshta arritja jonë kryesore sepse disa vite më parë as që mund të ëndërronim”.

Dmytro Kalmikov, kreu i departamentit të politikave kundër korrupsionit në Agjencinë Kombëtare Kundër Korrupsionit, një agjenci qeveritare, thotë se ryshfeti është çrrënjosur plotësisht në disa nga zonat më të goditura – për shembull, shërbimet qeveritare si lëshimi i pasaportave, lejeve dhe licencat. Ai i tha gjithashtu BBC-së se ishte bërë përparim i rëndësishëm në reformat e arsimit dhe policisë.

Kalmikov, megjithatë, pranon se qeveria ka qenë më pak e suksesshme në çrrënjosjen e korrupsionit në përdorimin e burimeve natyrore (për shembull, në miniera dhe pylltari), duke rregulluar monopolet dhe projektet e mëdha të infrastrukturës.

"Përparimi është më i ngadalshëm aty ku takohen interesat e mëdha dhe lojtarët e mëdhenj," thotë ai.

Sipas tij, “në pesë deri në dhjetë vitet e ardhshme qeveria duhet të fokusohet në pastrimin e gjyqësorit, i cili do ta bëjë më të shëndetshëm sistemin e përgjithshëm të administratës publike”.

Aktivistët kundër korrupsionit pajtohen se qeveria ukrainase është bërë shumë më aktive në luftën kundër korrupsionit.

"Diçka klikoi në kokën e tyre dimrin e kaluar, qëndrimi i tyre ndryshoi vërtet, gjë që është e rëndësishme në krye." "Ndoshta ata e kuptuan se gjërat po shkonin në formë dardhe," ose qeveria në Kiev mund të ketë qenë nën presionin e donatorëve perëndimorë," thotë gazetari i njohur ukrainas kundër korrupsionit, Yuriy Nikolov.

Fakti është, vijon ai, "zbatimi i ligjit e ka rritur lojën".

Cila është arsyeja e shtytjes së Ukrainës kundër korrupsionit?

Vitaly Shabunin, kryetar i bordit të Qendrës së Veprimit Kundër Korrupsionit, një OJQ ukrainase, beson se është një kombinim i presionit nga publiku ukrainas dhe donatorë të huaj.

“Nëse qeveria dëshiron apo jo të luftojë korrupsionin dhe pavarësisht se kush është në qeveri, presioni publik dhe efektiviteti i shoqërisë civile dhe medias do të thotë se asnjë qeveri nuk mund ta injorojë korrupsionin”, thotë ai.

Si shembull, ai përmend riorganizimin e qeverisë së Ukrainës në vitin 2023, i cili pasoi pretendimet e zyrtarëve të mbrojtjes se ata blenë ushqime për ushtrinë ukrainase me çmime të fryra.

“Skandali filloi ndryshime institucionale në prokurimin e mbrojtjes, që do të thotë se nuk do të ketë korrupsion atje edhe pasi të jetë ndryshuar ministri”, tha ai për BBC. "Skandalet e korrupsionit mund t'i detyrojnë institucionet shtetërore të ndryshojnë për mirë."

Shabunin hedh poshtë shqetësimet se ndihma ushtarake perëndimore për Ukrainën mund të përvetësohet. “Të gjitha armët e furnizuara nga aleatët perëndimorë përfundojnë në duart e trupave ukrainase që i përdorin ato në mënyrë efektive. Është e pamundur të vidhen armët perëndimore”.

Por ekspertët thonë se qeveria ukrainase duhet të bëjë më shumë për të eliminuar korrupsionin. Kjo është veçanërisht e rëndësishme në kohë lufte, thotë Nikolov.

“Korrupsioni po na vret. Nëse doni të mbeteni pa municion fare, nëse doni të mbeteni pa para për të blerë municion, nëse doni të mirëpritni pushtuesit në Kiev, atëherë po, mbyllni sytë para korrupsionit. Por më besoni, gjëja e parë që do të bëjnë pasi të jemi të pushtuar është se do të na pushkatojnë të gjithëve, ndaj lufta kundër korrupsionit është çështje mbijetese”.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës