Ukraina: Shkëmbimi më i madh i robërve të luftës që nga fillimi i pushtimit rus

Ushtari ukrainas / Foto: EPA-EFE / Leszek Szymanski POLONIA JASHTË

Ukraina kreu sot shkëmbimin më të madh të të burgosurve të luftës që nga pushtimi rus, duke siguruar kthimin e 144 trupave, duke përfshirë 95 mbrojtës nga uzina e çelikut në Mariupol, dhe lirimin e po aq trupave nga Republika Popullore e vetëshpallur pro-ruse e Donetskut. .

Sipas Agjencisë së Inteligjencës Ushtarake të Ukrainës (GRU), shumica e të burgosurve të luftës ukrainas u plagosën rëndë, me plagë me armë zjarri, djegie, fraktura dhe gjymtyrë të amputuara.

Rusia nuk ka raportuar për shkëmbim të të burgosurve, por lideri i Republikës Popullore të Donetskut ka thënë se 144 luftëtarë separatistë, përfshirë ushtarë rusë, janë liruar.

“Ne i kemi dorëzuar Kievit të njëjtin numër të burgosurish nga forcat e armatosura ukrainase, shumica e të cilëve janë të plagosur”, tha Denis Pushilin.

Rusia dhe separatistët po mbajnë robër disa qindra luftëtarë ukrainas dhe Kievi është veçanërisht i shqetësuar për fatin e Brigadës Azov. Në shkëmbimin e sotëm ishin 43 luftëtarë nga ai njësi. Rusia i klasifikon anëtarët e Azov si një grup ekstrem të djathtë.

Video e ditës