Ukraina do të marrë 6,5 miliardë euro të tjera ndihmë ushtarake nga Suedia

Kryeministri suedez Ulf Kristerson/Foto: Belga / ddp USA / Profimedia

Kryeministri suedez Ulf Kristerson tha se vendi i tij do t'i japë Ukrainës 6,5 miliardë euro shtesë në ndihmë ushtarake të shpërndara në tre vjet për të parandaluar një pushtim nga Rusia.

- Kjo mbështetje do të ndihmojë financimin e donacioneve afatgjata të materialit shtesë ushtarak dhe blerjen e materialit të ri për furnizim të drejtpërdrejtë nga sektori i mbrojtjes në Ukrainë, tha Christerson, duke iu drejtuar ukrainasve teksa shpalli paketën e ndihmës në Stokholm.

- Kauza e Ukrainës është kauza e Suedisë, shtoi ai në një video të postuar në H.

Që nga fillimi i pushtimit rus më shumë se dy vjet më parë, Suedia ka mbledhur tashmë 15 pako ndihme ushtarake për Ukrainën, tha Christerson. Ndihma e re e mbrojtjes duhet të vendoset nga viti 2024 deri në vitin 2026, raporton DPA.

Sipas qeverisë së Stokholmit, ndihma totale e zotuar ushtarake dhe civile nga Suedia do të rritet në 100 miliardë korona suedeze (9,3 miliardë dollarë).

– Me pushtimin rus të Ukrainës, situata e sigurisë në Evropë është më e keqja që nga Lufta e Dytë Botërore, thuhet në njoftimin e qeverisë suedeze.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky falënderoi Stokholmin për ndihmën e re.

“Kjo është vërtet e prekshme dhe do të na forcojë jo vetëm ne, jo vetëm Ukrainën, por edhe të gjithë rajonin evropian nga Balltiku deri në Detin e Zi”, tha Zelensky në një video-mesazh.

Suedia neutrale iu bashkua NATO-s pas pushtimit rus dhe është një nga mbështetësit më të mëdhenj të Ukrainës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës