Ukraina do të marrë më shumë se 800 dronë nga Kanadaja

Kanadaja do t'i dhurojë Ukrainës më shumë se 800 dronë Sky Ranger R70 për luftën mbrojtëse kundër Rusisë, tha sot ministri kanadez i Mbrojtjes Bill Blair.

Sipas Ministrisë së Punëve të Jashtme kanadeze, dronët, të prodhuar në Waterloo në provincën e Ontarios, vlerësoheshin në rreth 70 milionë dollarë amerikanë. Ministria thekson se donacioni është pjesë e ndihmës ushtarake prej 370 milionë dollarësh të shpallur nga kryeministri kanadez Justin Trudeau gjatë vizitës së tij në Kiev vitin e kaluar.

“Njoftimi i sotëm do t'i mundësojë Ukrainës të ketë dronët që i nevojiten për të zbuluar dhe identifikuar objektivat kritike për luftën e Ukrainës. "Kanadaja do të qëndrojë me Ukrainën për aq kohë sa të duhet," tha Blair.

Që nga shkurti 2022, Kanadaja ka dërguar më shumë se 7,2 miliardë dollarë ndihmë në Kiev.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës