Ukraina do të marrë të paktën 100 tanke Leopard nga Gjermania, Danimarka dhe Holanda

Foto: Bundeswehr/Wikipedia

Gjermania, Danimarka dhe Holanda njoftuan sot se do të furnizojnë Ukrainën me të paktën 100 tanke luftarake "Leopard 1" të riparuara, raportoi Beta.

Ministrat e mbrojtjes të tre vendeve thanë në një deklaratë të përbashkët se dorëzimi i tankeve më të vjetër Leopard 1 ishte pjesë e përpjekjeve për të "mbështetur Ukrainën në përpjekjet e saj për të kundërshtuar agresionin rus".

- Do të rrisë ndjeshëm potencialin ushtarak të Ukrainës për rivendosjen e integritetit territorial të dëmtuar, thanë ministrat e tre anëtarëve të NATO-s.

Ata shtojnë se tanket do të dorëzohen “në muajt në vijim” dhe se dorëzimi do të shoqërohet me mbështetje logjistike dhe trajnime.

Dërgimi i tankeve në Ukrainë nuk e zgjidh konfliktin, beson Erdogan

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës