Ukraina forcon mbrojtjen kundër sulmit rus në Chasov Yar

foto MIA

Komandanti i përgjithshëm i forcave ukrainase, Oleksandr Sirsky, tha se ushtarët ukrainas që mbronin qytetin e Chasov Yar, fokusi i konfliktit në frontin lindor, kishin marrë armë shtesë për të bllokuar më mirë depërtimin e ushtrisë ruse, e cila dëshiron për të kapur vendin strategjik.

Janë marrë masa për fuqizimin e dukshëm të brigadave me municion, dronë dhe pajisje elektronike të luftës”, ka shkruar ai në Facebook dhe ka thënë se ka vizituar njësitë në fjalë.

Ai tha mbrëmë se situata në front “është përkeqësuar ndjeshëm”, duke treguar se ushtarët rusë kanë rritur presionin në drejtim të Chasov Yar.

Nëse trupat ruse do ta pushtonin atë qytet, ata do të kishin një shans për të përparuar në rajon. Qyteti me lartësi të madhe është më pak se 30 kilometra nga Kramatorsk, kryeqyteti i zonës së kontrolluar nga ukrainas dhe një qendër e rëndësishme hekurudhore dhe logjistike për ushtrinë ukrainase.

Sirsky tha sot se Rusia po përqendron forcat e saj për të thyer mbrojtjen e Ukrainës në perëndim të Bakhmut, një qytet që rusët pushtuan majin e kaluar pas një beteje veçanërisht të përgjakshme dhe shkatërruese.

Ai tha se qëllimi i komandës ushtarake ruse është kapja e Chasov Yar përpara 9 majit, kur Rusia feston Ditën e Fitores mbi Gjermaninë.

Siç tha ai, Rusia dëshiron të krijojë kushte për një depërtim më të thellë drejt Kramatorskut.

Në javët e fundit, Rusia ka shtuar bombardimet e saj në rajonin kufitar të Kharkiv, ku ndodhet qyteti me të njëjtin emër, i dyti më i madh në Ukrainë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës