Ukraina ka fituar një betejë ligjore prej dekadash mbi thesaret e lashta

Thesaret e lashta të Ukrainës / Muzeu i fotografive Allard Pearson Amsterdam

Një koleksion historik i thesareve të lashta më në fund është kthyer në Ukrainë, pas një mosmarrëveshjeje gati 10-vjeçare mbi pronësinë e tij me Rusinë, tha Kievi. 565 objekte – duke përfshirë bizhuteri dhe skulptura skite dhe sarmatiane – thuhet se janë kthyer nga Holanda.

Koleksioni, kryesisht nga muzetë e Krimesë, iu dha hua Muzeu Allard Pearson në Amsterdam kur Rusia aneksoi gadishullin në vitin 2014. Si Ukraina ashtu edhe Rusia kërkuan kthimin e sendeve, por gjykatat holandeze mbajtën anën e Kievit, raporton ai BBC.

Në një deklaratë të hënën, Muzeu Kombëtar i Historisë së Ukrainës në Kiev njoftoi: "Pas gati 10 vjetësh seancash gjyqësore, artefakte nga katër muzetë e Krimesë që u shfaqën në ekspozitën e Krimesë: Ari dhe Sekretet e Detit të Zi në Amsterdam kanë është kthyer në Ukrainë”. Ai shtoi se koleksioni, i cili përfshin shpata bronzi, helmeta ari dhe gurë të çmuar, do të ruhet në muze deri në "deokupimin e Krimesë".

Shërbimi i sigurisë SBU i Ukrainës publikoi një video të hënën që tregon atë që tha se ishte një kamion 2.694 kilogramësh me objekte për t'u identifikuar në Kiev.

Muzeu Allard Pearson tha se sendet, të cilat "u kontrolluan në mënyrë të pavarur dhe u paketuan me kujdes në përputhje me rregullat e muzeut" muajin e kaluar, mbërritën në kryeqytetin ukrainas të dielën.

Drejtori i saj Els van der Plas e përshkroi atë si "një rast të veçantë, në të cilin trashëgimia kulturore është bërë viktimë e zhvillimeve gjeopolitike". Muzetë e Krimesë ku mbaheshin fillimisht – të mbështetur nga Moska – argumentuan pa sukses se artefaktet duhet të kthehen në gadishull.

Një gjykatë holandeze e apelit vendosi në vitin 2021 se thesaret i përkasin Ukrainës dhe jo një muzeu të caktuar. Gjykata më e lartë e vendit ra dakord me atë vendim në një njoftim në fillim të këtij viti.

“Ky vendim i jep fund kësaj mosmarrëveshjeje. Muzeu Allard Pearson duhet t'i kthejë këto thesare arti në shtetin e Ukrainës, jo në muzetë e Krimesë", tha Gjykata e Lartë në një vendim në qershor.

Kjo i lejoi ata të ktheheshin në muzeun historik në Kiev. Sergei Aksenov, kreu i Krimesë i emëruar nga Rusia, tha të hënën se masa holandeze për të kthyer thesaret e Ukrainës pritej "sepse si Perëndimi ashtu edhe Kievi nuk kujdesen për ligjin".

Ai shtoi se çështja do të zgjidhet vetëm kur të arrihen "qëllimet e operacionit special ushtarak" të vendosur nga presidenti rus Vladimir Putin. Aksenov po i referohej pushtimit në shkallë të plotë të Rusisë të nisur kundër Ukrainës nga lideri i Kremlinit në shkurt 2022.

Ndërkohë, zëdhënësi i Putinit, Dmitry Peskov, u citua nga media shtetërore ruse të ketë thënë se koleksioni "i përket Krimesë, duhet të jetë atje".

Artefaktet u huazuan nga pesë muze: katër në Krime dhe një në Kiev. Këtu përfshihet një përkrenare ceremoniale skitiane që daton nga shekulli i 4-të para Krishtit. dhe thesare të tjera nga epoka kur grekët e lashtë kolonizuan Krimenë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës