Ukraina dhe Rusia po fajësojnë sërish njëra-tjetrën për sulmet në Zaporozhye

Zaporozhye / Foto Andrey BORODULIN / AFP / Profimedia

Kievi dhe Moska sot sërish fajësuan njëri-tjetrin për sulmet ndaj centralit bërthamor të Zaporozhye, më i madhi në Evropë, i cili u pushtua nga ushtria ruse dhe që është shënjestër e sulmeve prej një jave.

"Kufizoni praninë tuaj në rrugët e Energodar!" Kemi marrë informacione për provokime të reja nga pushtuesit”, njoftoi agjencia ukrainase e energjisë bërthamore Energoatom në Telegram, duke përcjellë mesazhin e liderit lokal të qytetit ku ndodhet termocentrali bërthamor, i cili është besnik i Kievit.

“Sipas dëshmive të banorëve, bombardimet janë duke u zhvilluar në drejtim të termocentralit bërthamor të Zaporozhye... Intervali midis shkrepjes së granatave dhe goditjes është tre deri në pesë sekonda”, thuhet në mesazh.

Autoritetet okupuese të instaluara nga Rusia në zonat që ajo pushtoi në zonë akuzuan forcat ukrainase si përgjegjëse për sulmet, transmeton Hina.

"Energodar dhe termocentrali bërthamor i Zaporozhye janë përsëri nën zjarr nga militantët e Zelensky", njoftoi në Telegram Vladimir Rogov, një anëtar i administratës ushtarake dhe civile pro-ruse.

Raketat ranë "në zonat e vendosura në brigjet e Dnieper dhe në termocentralin", tha ai, pa dhënë informacione për viktima apo dëme.

Dnieper ndan zonat e kontrolluara nga Rusia nga zonat e kontrolluara nga Ukraina.

Për shkak të sulmit në Zaporozhye, Këshilli i Sigurimit i OKB-së u mblodh të enjten.

Në sulmet e para të 5 gushtit u godit transformatori i linjës së transmetimit të tensionit të lartë, gjë që bëri që reaktori i tretë të mbyllej automatikisht dhe të niseshin gjeneratorët rezervë.

Stacioni i pompimit dhe pajisjet për matjen e niveleve të rrezatimit u dëmtuan në sulmet e së enjtes.

Autoritetet ukrainase kërkojnë çmilitarizimin e zonës dhe tërheqjen e trupave ruse. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky kritikoi Rusinë për kryerjen e "shantazhit bërthamor".

Video e ditës