Ukraina prezantoi dronin e ri sulmues më të avancuar me një rreze veprimi prej mbi 100 kilometrash

Foto: Andriy Yermak

Një dron i ri sulmues i fundit ukrainas iu dorëzua presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky gjatë një ceremonie për nder të një punonjësi të kompleksit ushtarak-industrial, raportoi " postimi i Kievit ".

Ky dron, të cilin rrjetet sociale e kanë quajtur “RAM X”, edhe pse emri i tij specifik mbetet konfidencial. Karakteristikat tregojnë se ai mund të godasë me saktësi objektivat e vendosura në një distancë prej më shumë se 100 kilometra.

Sipas disa mediave, ky dron tashmë është vendosur kundër forcave ruse dhe ka dëshmuar efektivitetin e tij duke neutralizuar me sukses sistemet e raketave vetëlëvizëse të armatosura me raketa tokë-ajër dhe sistemin e raketave tokë-ajër "2K22 Tunguska". si dhe objektiva të tjerë.

Kjo raketë e re e projektuar nga Ukraina pasqyron aftësitë e Lancet rus me goditje precize mbi objektivat e armikut. Mund të përdoret si kundër objektivave tokësorë ashtu edhe atyre ajrore me shpejtësinë e tij relativisht të lartë dhe kokën e tij të fuqishme, duke e bërë atë një arsenal të vlefshëm ushtarak.

Duke shfaqur një trup në formë X dhe sipërfaqe kontrolli, droni krenohet me manovrim me saktësi të jashtëzakonshme, duke e lejuar atë të synojë në mënyrë efikase objektet statike dhe lëvizëse nga trajektore dhe kënde të ndryshme.

Në varësi të kërkesave të misionit, droni mund të pajiset me lloje të ndryshme kokash, duke përfshirë variante të fragmentimit me eksploziv të lartë, ngarkesa termobarike ose kundër armaturës.

Koka e luftës mund të depërtojë deri në 40 mm armaturë, duke shkaktuar kështu dëme të konsiderueshme në shumicën e pajisjeve ekzistuese të armikut.

Me një shpejtësi maksimale prej 180 km në orë, droni është i aftë të synojë objektiva që lëvizin më ngadalë se 130 km në orë.

Këtu përfshihen dronët e armikut si rusët Orlan-10, Zala dhe Lancet, si dhe helikopterët që afrohen.

Një komponent kyç i aftësisë së dronit është të bashkohet me një dron vëzhgimi, i cili ndihmon në shënjestrimin, gjurmimin dhe vlerësimin pas goditjes.

Integrimi mundëson koordinim efektiv dhe zgjeron fushën operacionale.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës