Ukraina ngriti flamurin e saj në ishullin e gjarpërinjve

Flamuri ukrainas në ishullin e gjarpërinjve/ Foto STR / AFP / Profimedia

Forcat ukrainase ngritën flamurin e tyre në një ishull të rimarrë në Detin e Zi në një simbol të rezistencës ndaj Moskës, edhe pse forcat ruse konsoliduan arritjet në Ukrainën lindore dhe ekzaminuan mbrojtjen e objektivave të rinj të mundshëm.

Moska iu përgjigj shpejt ceremonisë së ngritjes së flamurit të Ukrainës. Moska thotë se një nga avionët e saj luftarak e goditi atë Ishulli i gjarpërinjve dhe shkatërroi një pjesë të detashmentit ukrainas atje, shkruan ai Reuters.

Ishulli i vogël, i vendosur rreth 140 kilometra në jug të portit ukrainas të Odessa, është strategjikisht i rëndësishëm pasi ruan korsitë detare. Rusia e la atë në fund të qershorit, siç tha ai, një gjest vullneti të mirë – një fitore për Ukrainën që Kievi shpresonte se mund të lironte bllokadën e Moskës ndaj porteve të Ukrainës.

Fotot e publikuara nga Ministria e Brendshme e Ukrainës treguan tre ushtarë ukrainas duke ngritur flamurin kombëtar blu-verdhë në Ishullin Snake pranë mbetjeve të një ndërtese të shembur.

Video e ditës