Ukraina po transformon dronët detarë në raketahedhës

Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës njoftoi përdorimin e dronëve detarë të pajisur me raketahedhës. Kjo është hera e parë që një raketë e tillë autonome detare është përdorur në luftime.

Dronët pa pilot detar janë të armatosur me një sistem rakete lëshimi të shumëfishtë 122 mm, i cili tashmë është testuar në kushte të botës reale.

Sipas raportimeve, marina e Ukrainës ka përdorur me sukses këto sisteme për të sulmuar pozicionet ruse në Krimenë e pushtuar.

“Our Sea Baby nuk është thjesht një dron, por një platformë shumëfunksionale që po përmirësohet vazhdimisht. Mund të konfirmojmë se ato janë të pajisura me një sistem lëshimi të shumëfishtë raketash dhe kjo zgjidhje teknologjike tashmë po tregon rezultate të forta. Armiku mund të presë surpriza të reja”, tha zëdhënësi i shërbimit të sigurisë.

Hedhësja e raketave është montuar në majë të dronit detar, i aftë të lëshojë gjashtë raketa 122 mm në të njëjtën kohë.

Sea Baby vazhdon zhvillimin e sistemeve të mëparshme ukrainase, në një dizajn gri me dukshmëri të ulët me sensorë optikë të avancuar dhe komunikime jashtë shikimit për telekomandë.

Banesa ka një antenë komunikimi satelitor, e cila mundëson sulme ndaj objektivave në distanca të gjata.

Prodhimi i dronëve detarë "Sea Baby" është një nga projektet e financuara nga platforma "United24".

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës