Ukraina është më e madhe në numër, "e paarmatosur", e bazuar nga Rusia e pamëshirshme

Ukrainë / Foto EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Ndërsa lufta në Ukrainë hyn në vitin e tretë, Brigada e 59-të e Këmbësorisë përballet me një realitet të zymtë, duke i mbaruar ushtarët dhe municionet për t'i rezistuar pushtuesve rusë.

Komandanti i një toge ukrainase të koduar "Tiger" vlerëson se vetëm 60-70% e disa mijëra burrave në brigadë në fillim të konfliktit janë ende në shërbim. Pjesa tjetër u vra, u plagos ose u dërguan në shtëpi për shkak të pleqërisë ose sëmundjes.

Lufta e Ukrainës / Foto EPA-EFE/STAS KOZLIUK

Dëmtimeve të rënda të shkaktuara nga forcat ukrainase i shtohen kushtet e tmerrshme në frontin lindor, toka e ngrirë e kthyer në baltë të dendur në temperaturat më të larta, duke bërë kërdi në radhët e ushtarëve.

“Moti po ndryshon vazhdimisht – shi, borë, shi, borë. Njerëzit sëmuren nga gripi i zakonshëm ose angina. Kanë një kohë që janë jashtë aksionit dhe nuk ka njeri që t'i zëvendësojë”, thotë një nga komandantët e vendosur në vijën e parë. raporton "Reuters".

Rusia e Vladimir Putinit ka parë sukses vitet e fundit në një konflikt që ndërthur një luftë llogore që duket shumë si një skenë e Luftës së Parë Botërore, por tani është e mbushur me armë të teknologjisë së lartë si dronët që shkatërrojnë dhjetëra mijëra automjete ushtarake.

Moska ka bërë fitime të vogla në muajt e fundit dhe ka shënuar një fitore të madhe në fundjavë kur mori kontrollin e Avdiivka në rajonin lindor të Donjeckut të kontestuar.

Një zëdhënës i Brigadës së 3-të të Veçantë Sulmuese, një nga njësitë që u përpoqën të mbanin qytetin, tha se raporti i sulmuesve ndaj mbrojtësve në këtë betejë ishte shtatë me një.

Reuters foli me më shumë se 20 ushtarë dhe komandantë në njësitë e këmbësorisë, dronëve dhe artilerisë në pjesë të ndryshme të frontit prej 1.000 kilometrash në Ukrainën lindore dhe jugore.

Ndërsa ishin ende të motivuar për të luftuar pushtimin rus, ata folën për sfidat e frenimit të një armiku më të madh dhe më të armatosur pasi mbështetja ushtarake nga Perëndimi ngadalësohet pavarësisht lutjeve për më shumë armë dhe municione nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky.

Kievi mbështetet shumë në para dhe pajisje nga jashtë për të financuar përpjekjet e tij të luftës, por me 61 miliardë dollarë ndihmë të bllokuar nga republikanët në Uashington, Ukraina tani duket më e cenueshme se në fillim të pushtimit.

Ukraina ka nevojë për municionin më të madh për obuset që mori nga SHBA - foto EPA, Sergey Kozlov

Predhat e artilerisë janë gjithashtu në mungesë si rezultat i paaftësisë së vendeve perëndimore për të mbajtur ritmin e furnizimeve për një luftë të zgjatur.

Përveç ndërprerjes së furnizimeve në SHBA, BE-ja ka pranuar se nuk do të ketë sukses në synimin e saj për të dorëzuar një milion granata në Ukrainë deri në mars.

Moska tani kontrollon gati një të pestën e territorit të Ukrainës, duke përfshirë gadishullin e Krimesë që aneksoi në 2014, edhe nëse vijat e para të luftës kanë ngecur kryesisht gjatë 14 muajve të fundit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës