Ukraina është gati të kufizojë eksportet e ushqimit në BE për shkak të grevës së fermerëve polakë

Fusha e grurit në Ukrainë
Fusha me grurë në Ukrainë / Foto: EPA-EFE / SERGEI ILNITSKY

Ukraina është e gatshme të kufizojë eksportet e ushqimit në Bashkimin Evropian në mënyrë që të zbusë shqetësimet e fermerëve polakë, tha zëvendësministri i Ekonomisë i Ukrainës, Taras Kachka.

Ai tregoi se Kievi mund të përdorë mjete që do të stabilizojnë rritjen e mprehtë të eksporteve në BE.

- Ne do të pranojmë që eksportet të mos rriten aq shpejt dhe papritur si vitet e kaluara, tha Kaçka, duke shtuar se parashikueshmëria e tregut është aktualisht më e rëndësishme për prodhuesit ukrainas sesa "zgjerimi agresiv".

Kryeministri polak Donald Tusk tha dje se qeveria e tij po shqyrton mbylljen e përkohshme të kufirit për tregtinë me Ukrainën nëse Varshava nuk arrin një marrëveshje me Kievin që do të kufizonte importet e ushqimit.

- Polonia po paguan një çmim shumë të lartë për vendimin për të filluar tregtinë e lirë me Ukrainën, theksoi Tusk.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës