Ukraina: Ne kemi dëshmuar se mund ta mposhtim Rusinë, NATO duhet të na dorëzojë armët më shpejt

Foto STR / AFP / Profimedia

Ministri i Punëve të Jashtme të Ukrainës, Dmitro Kuleba sot në Bukuresht ai u bëri thirrje anëtarëve të NATO-s që të dërgojnë më shpejt armë dhe ndihma të tjera në vendin e tij.

Në konferencën e përbashkët për shtyp me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, Kuleba tha se herën e kaluar, kur i bëri thirrje Aleancës, tha “armë, armë, armë”, dhe se sot ka ardhur në Bukuresht me mesazhin “më shpejt, më shpejt, më shpejt”.

“Jemi mirënjohës për gjithçka që është bërë deri më tani, por duhet të vazhdojmë të luftojmë. Ne kemi dëshmuar se mund ta mposhtim Rusinë, por vendimet për armët, për linjat e reja të prodhimit të armëve dhe për dërgimin e tyre duhet të merren më shpejt, tha Kuleba në margjinat e takimit të krerëve të diplomacisë së anëtarëve të NATO-s.

Kuleba vuri në dukje gjithashtu rëndësinë e formave të tjera të ndihmës perëndimore, kryesisht agregatet, pasi Ukraina ka probleme të mëdha me furnizimin me energji elektrike pas sulmeve ruse ndaj infrastrukturës civile.

Stoltenberg tha se aleatët ranë dakord se ishte e nevojshme të rritet mbështetja për Ukrainën dhe përsëriti se ata do të jenë me atë vend për aq kohë sa të jetë e nevojshme.

Ndryshe, krerët e diplomacisë së vendeve anëtare të NATO-s premtuan sot në Bukuresht se do të forcojnë mbështetjen për Ukrainën dhe do të ndihmojnë në riparimin e infrastrukturës së saj energjetike, e cila është prekur nga sulmet ruse që ndërprenë furnizimin me energji elektrike dhe ngrohje. për miliona ukrainas, raportuan ata.media britanike.

"Agresioni rus, përfshirë sulmet e tij aktuale dhe të paskrupullta ndaj infrastrukturës civile dhe energjetike të Ukrainës, po privon miliona ukrainas nga shërbimet bazë njerëzore", thuhet në deklaratën e përbashkët të ministrave pas ditës së parë të takimit të tyre në Bukuresht.

"Ne do të vazhdojmë dhe do të rrisim më tej mbështetjen politike dhe praktike për Ukrainën ndërsa ajo vazhdon të mbrojë sovranitetin dhe integritetin e saj territorial...dhe ne do të mbajmë mbështetjen tonë nëse është e nevojshme," shtuan ministrat në qëndrimin e tyre të përbashkët pas ditës së parë të takimit. .

Ministrat thonë se ata mbeten të vendosur në angazhimin e tyre për pavarësinë e Ukrainës dhe nuk do të njohin kurrë aneksimet e paligjshme nga Rusia.

Ata riafirmuan gjithashtu vendimin e marrë në samitin e NATO-s të vitit 2008 se Ukraina do të bëhej përfundimisht një anëtare e Aleancës.

Sekretari i Përgjithshëm, Jens Stoltenberg, tha se vendet e Aleancës kanë rënë dakord për bashkëpunim më të ngushtë me Ukrainën.

“Aleatët e NATO-s do të vazhdojnë të mbështesin Ukrainën për aq kohë sa të jetë e nevojshme. Ne nuk do të tërhiqemi”, tha ai.

Sipas tij, humbja e Ukrainës dhe fitorja e Rusisë nuk duhet lejuar, sepse kjo do t'u dërgojë një sinjal "regjimeve autoritare se mund të përdorin forcën". Sipas tij, "mbështetja për Ukrainën është në interes të sigurisë së NATO-s".

Video e ditës