Ukraina mori një paketë të re ndihme ushtarake nga Gjermania

duke luftuar Ukrainën/Foto: EPA

Qeveria gjermane ka dërguar një paketë të re ndihme ushtarake në Ukrainë, sipas faqes së internetit të qeverisë në Berlin.

Paketa përfshin 3.840 raketa të kalibrit 155 mm, 250 komplete eksplozivësh, dy automjete mbrojtëse kufitare, një sistem antenë-masht celular, 25 distanca lazer dhe pesë sisteme zbulimi të dronëve, transmeton Ukrinform.

Paketa e re e ndihmës nga Gjermania përfshin gjithashtu katër traktorë HKS81 dhe katër gjysmërimorkio, tetë kamionë të modelit Zetros dhe tre automjete (kamionë, minibusë, fuoristradë).

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës