Ukraina ka shpërthyer një eksploziv në një hekurudhë thellë në Siberi përmes së cilës Rusia furnizohet me armë

Zelenski/ Foto: American Photo Arkivi / Alamy / Alamy / Profimedia

Agjencia e inteligjencës e Ukrainës shpërtheu një eksploziv në një hekurudhë ruse thellë në Siberi, sulmi i dytë këtë javë në rrugët që furnizojnë ushtrinë ruse, tha një burim anonim ukrainas për Reuters.

Ai tregon gatishmërinë dhe aftësinë e Kievit për të kryer sulme sabotuese thellë brenda Rusisë dhe për të prishur logjistikën ruse larg vijës së parë të luftës në Ukrainë, raporton Reuters.

Burimi tha se eksplozivët u shpërthyen kur treni i mallrave kaloi urën Chertov në rajonin siberian të Buryatia, i cili kufizohet me Mongolinë dhe është mijëra kilometra nga Ukraina.

Treni po përdorte shinat rezervë pasi të gjithë u devijuan për shkak të sulmit në tunelin aty pranë një ditë më parë.

Media ruse Baza raportoi se rezervuarët e karburantit me naftë në trenin që përdorte rrugën rezervë, si dhe gjashtë vagona mallrash, morën flakë. Nga aty shtojnë se nuk ka viktima dhe se nuk dihet shkaku i shpërthimit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës