Për herë të parë që nga lufta, UEFA do të lejojë pjesëmarrjen e ekipeve kombëtare ruse, por në kushte të veçanta

Foto: EPA-EFE / LAURENT GILLIERON

Shtëpia Evropiane e Futbollit (UEFA) mori një vendim për herë të parë që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës dhe eliminimit të saj nga kompeticionet evropiane dhe lejoi një përfaqësuese të këtij vendi të konkurrojë në nivel ndërkombëtar.

Bëhet fjalë për ekipet e futbollit të Rusisë për djem dhe vajza deri në 17 vjeç.

“UEFA ishte organi i parë sportiv që reagoi pas luftës në Ukrainë dhe vendosi të ndalojë në shkurt 2022, duke i dhënë fund gjithashtu marrëveshjes së sponsorizimit me Gazprom. Por UEFA është gjithashtu e vetëdijshme se fëmijët nuk duhet të ndëshkohen për veprimet e të rriturve dhe futbolli nuk duhet të ndalojë së dërguari mesazhe paqeje dhe shprese”, thuhet në deklaratën e Shtëpisë Evropiane të Futbollit.

Kombëtaret ruse do të luajnë pa flamur dhe himn në ndeshje dhe nuk do të mund të luajnë as në shtëpi.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës