Vritet reperi i njohur në moshën 26-vjeçare: U qëllua me armë zjarri në mes të rrugëve në Amsterdam

Foto: Printscreen / Instagram

Danzel Silos, një reper i famshëm holandez i cili mori famë si Bigidago, u vra në Amsterdam të dielën në mëngjes. Bigidago u qëllua në mes të rrugës, pranë një stacioni autobusi dhe e gjithë drama u zhvillua rreth orës 5:30 të mëngjesit në zonën industriale të Amsterdamit. Ishte vetëm 26 vjeç, shkruan ai "Brussels Times".

Siç raportojnë mediat, reperi ka pësuar plagë të shumta nga plumbat dhe ka ndërruar jetë shumë shpejt në spital. Patrullat e policisë kanë nisur hetimet dhe po këqyrin vendin e aksidentit. Nga rruga, kjo nuk është hera e parë që Danzel qëllohet, ai u plagos në një të shtëna në gusht 2020.

Jeta e Bigidago përbëhet nga kontraste. Nga njëra anë, ai ishte një artist i talentuar, anëtar i grupit hip-hop Zone 6, i cili kishte rreth 120.000 ndjekës në mediat sociale me narrativat e tij të papërpunuara, të pafiltruara të jetës së rrugës, ambicies dhe shpengimit. Nga ana tjetër, ai ishte një i ri i përfshirë në polemika, si gjyqi për një kërcënim të dyshuar dhe rrëmbim.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës