Vrasësi nga Mlladenovaci qëndron në paraburgim edhe për 30 ditë

Vrasësi nga Mlladenovci/ Foto SP

Gjykata e Lartë vendosi se djalit nga Mlladenovaci i Serbisë, i cili më 4 maj kreu një vrasje masive në fshatrat Malo Orasje dhe Dubonë, i është vazhduar paraburgimi për 30 ditë. Uros Blazic (21) dyshohet për vrasjen e tetë dhe plagosjen e 14 personave.

Sipas të dhënave jozyrtare, gjatë fushatës së tij të përgjakshme, i riu ka qëlluar tre persona të tjerë të pa plagosur dhe që kanë marrë statusin e dëshmitarëve të mbrojtur.

Blažić u transferua në Spitalin Special të Burgut në Beograd për vlerësim të mëtejshëm të gjendjes së tij mendore. Nëse ekzaminimi psikiatrik tregon se i dyshuari nuk ka qenë i shëndoshë në kohën e krimit, ai mund të urdhërohet që t'i nënshtrohet trajtimit të detyrueshëm psikiatrik.

Sipas rregullores, personi i cili i nënshtrohet trajtimit të detyrueshëm psikiatrik dhe ndalimit në një institucion shëndetësor i nënshtrohet ekzaminimeve të plota psikiatrike dhe neurologjike. Gjithashtu, personi duhet t'i nënshtrohet ekzaminimeve klinike shtesë dhe konsultimeve me ekspertë të tjerë mjekësorë. Për personin aplikohet edhe psikofarmakoterapia e përshtatshme.

Personi do të përfshihet në psikoterapi grupore dhe individuale dhe do t'i nënshtrohet testimit psikologjik dhe anketave sociale për të kuptuar më mirë gjendjen e tij mendore. Gjatë kohëzgjatjes së masës do të kryhet punë dhe terapi okupacionale, rehabilitim mjekësor dhe risocializim.

Dyshohet se 21-vjeçari në seancë ka pranuar krimin me pretekstin se “kanë komplotuar kundër tij”.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës