Vrasësi i gruas nga Koçani, i dyshuar për femicid, qëndron në paraburgim për 30 ditë

Foto: Unsplash

Prokuroria Themelore Publike Koçan ka lëshuar urdhër për zhvillimin e procedurës hetimore ndaj një personi për shkak të dyshimit të bazuar se ka kryer vepër penale – Vrasje nga neni 123 paragrafi 2 pika 1 të Kodit Penal.

- I dyshuari, më 25 shtator, në mënyrë të egër i mori jetën një gruaje, duke e goditur me thikë shumë herë. Ai ka marrë një thikë kuzhine nga shtëpia dhe duke ditur rrugën që kalon viktima kur shkon në punë, e ka takuar dhe i ka shkaktuar plagë të shumta me thikë në gjoks, stomak, qafë dhe duar. Nga plagët e marra viktima ka ndërruar jetë në vend”, ka thënë nga Prokuroria Publike.

Prokurori publik i ka dorëzuar gjyqtarit të procedurës paraprake nga Gjykata Themelore në Koçan propozim për caktimin e masës së paraburgimit ndaj të dyshuarit. Gjykatësi e pranoi propozimin dhe i caktoi masën e paraburgimit prej 30 ditësh.

Format e cilësuara të vrasjes të rregulluara nga neni 123 paragrafi 2 i Kodit Penal parashikojnë dënim me burg prej së paku 20 vjet ose me burgim të përjetshëm, dhe pika 1 i referohet “privimit nga jeta të gruas apo vajzës deri në moshën 18 vjeç, gjatë dhuna me bazë gjinore”.

Këtë vit në tremujorin e parë janë regjistruar 3 raste të femicideve, ndërsa në gusht një Kumanova ka vrarë me thikë gruan e tij, e më pas nënën e saj, pas së cilës ajo është hedhur nga dritarja dhe ka ndërruar jetë në spital.

Në 4 vitet e kaluara, pra në periudhën 2018-2022, ka pasur 17 raste të femicideve, dhe u vranë 19 gra.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës