Vrasësi i gruas nga Koçani mori dënim të përjetshëm

Foto: Free Press/Dragam Mitreski

Pesëdhjetë e nëntë vjeçari Usain R. nga Koçani, e cila shtatorin e kaluar i shkaktoi dhjetëra plagë me thikë nga thika 46-vjeçares Tankica Mladenovska nga Koçani dhe e vrau, sot është dënuar me burgim të përjetshëm. Ai dyshonte se më 25 shtator të vitit të kaluar kishte vrarë barbarisht Tankicën, duke i shkaktuar asaj plagë të shumta me thikë. Ajo ka ndërruar jetë në vendngjarje.

Pas ngritjes së aktakuzës nga Prokuroria Themelore Publike në Koçan, dhe pas pranimit të fajësisë, Gjykata Themelore në Koçan ka nxjerrë aktgjykim dënues për një person për veprën penale – Vrasje e kryer gjatë dhunës në bazë gjinore dhe në në mënyrë mizore, ndërsa autori është dënuar me burgim të përjetshëm.

Në aktakuzë, Prokuroria Themelore Publike në Koçan të akuzuarin e ka ngarkuar edhe për veprën penale – Shantazh ndaj të njëjtës viktimë, e kryer para vrasjes. Por, i pandehuri nuk e ka pranuar atë vepër, procedura është e ndarë dhe procedura gjyqësore do të vazhdojë për atë pjesë të akuzës.

Vitin e kaluar, Platforma për Barazi Gjinore i është përgjigjur Prokurorisë Publike me kërkesë që kjo vrasje të cilësohet si femicide me rastin e ushtrimit të dhunës me bazë gjinore, duke theksuar se institucionet nuk e njohin dhunën me bazë gjinore dhe po e trajtojnë këtë rast. si një vrasje brutale.

- Rasti i femicidit, lloji më i rëndë i dhunës me bazë gjinore, kur një grua u godit me thikë në Koçan, edhe pse paraprakisht kishte denoncuar për shantazh dhe kishte kërkuar mbrojtje, Prokuroria Themelore Publike në Koçan e cilësoi si vrasje. në mënyrë brutale, gjë që vërteton faktin se institucionet ende nuk e njohin dhunën me bazë gjinore. Prokuroria themelore publike në Koçan ka marrë urdhër për zhvillimin e procedurës hetimore ndaj një personi për shkak të dyshimit të bazuar se ka kryer vepër penale - Vrasje nga neni 123 paragrafi 2 pika 1 të Kodit Penal., ka reaguar prej andej.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës